Dünya

Hasene 16 Ülkeye Acil Yardım Çağrısı Bağlamında Yardım Ulaştırıyor

Hasene International derneği’nin “Soğuktan üşüyene, kuraklıktan etkilenene” sloganı ile başlatmış olduğu Acil Yardım Çağrısı kapsamında yardımlar sürüyor.
Murat Kubat
23 Ocak 2020

Hasene 16 ülkeye Acil Yardım Çağrısı bağlamında yardım ulaştırıyor. Moğolistan’da toplam 2 bölge, 9 köyde kömür yardımında bulunulurken, Pakistan’da ise üç bölge, on bir şehirde yürütülen acil yardım çalışmaları ile soğuktan etkilenen bin yetime kışlık giysi dağıtıldı. 

“Donma Tehlikesi Korkusu Yaşadık”

Moğolistan’daki yardım çalışmasının ülke sorumlusu olan Hasene Güney Bavyera Ttemsilcisi Yavuz Erat, ülkedeki durumu ve yardım çalışmalarını şöyle anlattı: “Bu bölgede yaşayan nüfusun % 30 kadarı Doğu Türkistan kökenli insanlardan oluşuyor. Kömür yardımlarını ulaştırırken aşırı derecede soğuk olduğu için çok zorlandık. Arabadan inip 10 metre ötedeki evlere geçerken bile çok zor anlar yaşadık. Yardım çalışmalarına dair görüntü almakta zorlandık. Sabah’ın beşi gibi başlayan yardım çalışmalarımız gecenin geç vakitlerine kadar sürdü. Yardımları ulaştırıken yolların olmayışı, arazi şartlarında yolculuk edişimiz bizi zorlayan diğer bir etkendi. Buz tutmuş su birikintilerinin üzerinden geçtik. Arabamız bozulduğunda donma tehlikesi korkusunu yaşadığımı söyleyebilirim. Arabanın içerisinde battaniyelere sarılarak bekledik. Yollarda 3 defa tekerimiz patladı. Hülasa zor şartlar içerisinde ihtiyaç sahiplerine kömür yardımlarını ulaştırdık; ama hamdolsun değdi.” 

“Daha Fazla Kömür Yardımı Yapmalıyız”

Yardımların ulaştırıldığı bölgeyle alakalı da bilge veren Erat, “5-6 bin nüfuslu köylerde yerleşim yerlerinin % 60’ı çadırlardan oluşuyor. Altay Bayan Ulgii bölgesinde merkezde yer alan, ihtiyaç sahibi, çadır ya da barakalarda yaşayan insanların çoğunluğuna ulaştık. Kömür yardımı 555 aileye yapılde ve, yaklaşık 3.000 kişiyi bu kış ısıtacak. 555 aile de muhtaç, dul, fakir, fukara, yetim, bir geliri olmayan insanlardan oluşuyor.  Moğolistan’daki tek önemli geçim kaynağı hayvancılık. 3.2 milyonluk bir nüfusa sahip. Tarım imkânları yok. Bölgenin en büyük sıkıntılarından bir tanesi de suyun kıtlığı. Yağmur ve kar yağışı yoğun değil. Moğolistan’da 9. ayda başlayan kış 4. Aya kadar sürüyor. Yapmış olduğumuz kömür yardımı 1,5 – 2 ay kadar onları ısıtacak. Buradaki ihtiyaç sahiplerine daha fazla kömür yardımı yapmalıyız. Ülkede asgari ücret 90-100 dolar civarında olduğunu söylediler. İnsanlar mağdur. Hayat şartları zor.” ifadelerini kullandı. 

Bin Yetime Kışlık Giysi Yardımı Yapıldı

Pakistan’daki acil yardım çalışmaları ile ilgili konuşan ülke sorumlusu Bayram Ali Kukal şunları söyledi: “”1.000 yetime 3 farklı bölgede mont, şapka, eldiven ve kışlık şaldan oluşan kışlık acil yardım giysi paketi yardımında bulunduk. Keşmir’de 9 ayrı bölgede 878 yetime, Pencab bölgesinde 39 yetime, Hasene’nin yaptırdığı bir okulun bulunduğu Hayber Pahtunhva bölgesinin Charsadda şehrinde 83 yetime içerisinde kışlık mont, kışlık şapka, eldiven, erkek ve kızların soğuktan korunmak için kullandığı şalın bulunduğu kışlık giysi yardımında bulunulduk. Yardımlar ile 552 erkek, 448’i kız yetim çocuğa ulaşıldı.” 

Acil Yardım Bağışı İçin:

Hasene International e.V.

Kreissparkasse Köln

IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54

BIC: COKSDE33XXX

Amac: Adresiniz, 0000571

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş