Gündem

“Oury Jalloh Vakası Kara Bir Lekedir”

Almanya’nın Dessau Polis Karakol’unda yanarak hayatını kaybeden Oury Jalloh’un ölümündeki sis perdesi hâlâ aralanamadı. Konu ile ilgili açıklama yapan IGMG Genel Sekreteri, “Oury Jalloh vakası kara bir lekedir” dedi. 
23 Ocak 2020

Almanya’da 2005 yılında Dessau Polis Karakolu’nda hayatını kaybeden Oury Jalloh’un vakasının ardından 15 yıl geçmesine rağmen, olayla alakalı hâlâ soru işaretleri mevcut. Sierra Leone’li Oury Jalloh 7 Ocak 2005 tarihinde Dessau polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra, hücresinde ellerinden ve ayaklarından bağlı bir şekilde yanarak hayatını kaybetmişti. Dessau Polisi, 22 yaşındaki Jalloh’un yanmaz deri kılıfı olan yatağını yaktığını iddia etmiş ve yıllar süren mahkeme sonunda karakolda görevli olan polis sadece 10 bin 800 Euro para cezası almıştı. Elleri bağlı olmasına ve gözaltına alındığında üstündeki tüm eşyalarına el konulmasına rağmen Jalloh’un yatağını nasıl yaktığı ve yangın alarmına rağmen polislerin neden müdahale etmediği soruları ise bir türlü yanıtlanamadı.

“BU VAKA HEM YARGI HEM DE YÜRÜTME AÇISINDAN BİR SKANDAL MAHİYETİNDEDİR”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, Oury Jalloh’un 15. ölüm yıl dönümü münasebetiyle bir açıklama yaptı. Altaş, Oury Jalloh vakasının hukuk ve adalete olan güveni temelinden sarsmaya tek başına yetecek bir vaka olduğunun altını çizdi. IGMG Genel Sekreteri, “Oury Jalloh vakası Almanya’nın savaş sonrası döneminde kara bir leke olarak kaydedilmiştir. Bu vaka hem yargı hem de yürütme açısından bir skandal mahiyetindedir. Ayrıca bu vakanın, ırkçı motivasyonla öldürüldüğü düşünülen kişinin bir Afrikalı olması durumunda hukuk devletinin nasıl da fonksiyonsuz hâle gelebileceğini gözler önüne sermiştir.” diye konuştu. 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş