Gündem

Ev Arayan Göçmenler Ayrımcılığa Uğruyor

Almanya’da Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkan Vekili Bernhard Franke, ülkede ev aramalarda göçmenlerin ayrımcılığa uğradığını açıkladı.
07 Şubat 2020

Alman hükûmetinin Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkanlığı’na vekalet eden Bernhard Franke, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, göçmenlerin uğradığı ayrımcılıkla ilgili bilgi verdi.

Franke, ev arayan göçmen kökenlilerin ayrımcılığa uğradıklarının tespit edildiğini belirterek, bunun ülke için ciddiye alınması gereken çok önemli bir konu olduğunu söyledi. Bugüne kadar kendilerine bildirilen bin 400 şikâyet dosyası olduğunu vurgulayan Franke, “Yabancı bir isim ya da aksanlı konuşmalar, ev tanıtımları konusunda davetiye almamanız için yeterli. Maalesef çoğu zaman ırkçı emlak ilanları, günlük olarak görülür hâle geldi.” ifadesini kullandı.

Ev Arayanların Yüzde 83’ü Ayrımcılığa Uğruyor

Franke, emlak piyasasında ayrımcılığın kanunen yasak olduğunu ve ayrımcılığa uğradığını hisseden kişilerin mutlaka ilgili kurumlara şikâyette bulunması gerektiğini söyledi. Yapılan bir ankette ev arayan kişilerin yüzde 83’ünün çeşitli nedenlerle ayrımcılığa uğradığının ortaya çıktığına dikkati çeken Franke, aynı ankette göçmenlerin; toplu taşıma araçlarında yüzde 67, eğlence mekânlarına girişte yüzde 61, okulda yüzde 57 ve iş piyasasında yüzde 52 ayrımcılığa maruz kaldığını ifade etti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş