Toplum

Aile Danışmanları Göreve Hazır

Müslüman ailelere soru ve sorunlarında yardımcı olmak amacı ile düzenlenen Sistemik Aile Danışmanlık Kursu tamamlanarak 21 danışman adayı yaşadıkları şehirlerde hizmet vermek üzere sertifikalarını aldılar.
İlknur Küçük
06 Mart 2020

Köln’de İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı, IGMG Eğitim Başkanlığı ve Fudul derneği iş birliği ile düzenlenen Sistemik Aile Danışmanlık Kursu son modül olan 8. modülün 22-23 Şubat tarihlerinde yapılmasıyla tamamlandı. IGMG Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen son modülle birlikte katılımcılar için sertifika töreni de yapıldı.

Son modülde IGMG Kadınlar Teşkilatı (KT) Başkanı Handan Yazıcı katılımcılara örnek vakaları drama yöntemiyle uygulatarak pratik çalışmalar yaptırdı. Yazıcı, sosyal hayatın karmaşasında ailevi sorunların ciddi oranda artmış olduğunun gözlemlendiğine işaret etti.

Sosyal hayattaki sorunların çözümü Kur’an’da

Son modülün konuğu olan Pedagog Ayfer Candan “Avrupa’da Müslüman ailelerin sorunları ve çözüm yolları” başlıklı bir ders işledi. Kur’an’da sosyal hayatın içerisindeki her türlü probleme çözüm olduğunu belirten Candan “Bizler Müslüman danışmanlar olarak kendi yapımızın içerisinde bize ihtiyacı olan insanlara farklı bir güven veriyoruz.” dedi.

İlahiyatçı Hulusi Ünye; aile danışmanlığının fıkhi boyutunu ele alarak, gerek danışmanlık hizmeti esnasında gerekse problemlere çözüm bulma sürecinde veya hizmet alan şahıs bakımından uyulması gereken fıkhi hükümlere değindi. Danışmanlık adaylarının sorularına İslam hukukuna göre cevap veren Ünye aile hukukunun İslam’da çok farklı ve özel bir yerinin olduğunu vurguladı.

IGMG Eğitim Başkan Yardımcısı Hakan Aydın, son modülde danışmanlara, görevleriyle alakalı idari bilgilendirme yaptı. Yapılan çalışmaların amacına ulaşabilmesi için mutlaka raporlama sistemini kullanmaları gerektiği hatırlatıldı. Fudul Başkanı Meryem Özmen Yaylak da mikrofona gelerek kursun paydaşı olarak sosyal çalışmalara kursun katkısı ve önemini anlattı, Fudul çalışma alanları hakkında bilgi verdi.

Derslerin tamamlanmasının ardından yapıla2n törenle 21 sistematik aile danışmanına sertifikaları takdim edildi. IGMG Eğitim Başkanlığı bundan sonraki süreçte danışmanların görev yerlerini belirleyerek, bölgelerinde aktif rol almalarını sağlayacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş