Gündem

Koronavirüs Sonrası Avrupa’da Ezan Sesinin Yükseldiği Cami Sayısı Artıyor

Avrupa'da hızla yayılan koronavirüs salgını sonrası alınan önlemler çerçevesinde camilerde ibadete ara verildi. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'daki bazı şehirlerde ise Müslümanlara moral olması için camilerde mikrofonla ezana izin verildi.
İlknur Küçük
26 Mart 2020
@Camiahaber

Tüm dünyaya yayılan korona salgını nedeniyle cemaatle namaza kapanan camilerden ardı arkasına ezan sesleri yükseliyor. Son olarak IGMG Hannover Garbsen Camii’nde mikrofonla her gün akşam ezanı okunmasına izin verildi. Rhein-Neckar-Saar Östringen Camii her gün öğle ve ikindi ezanlarının okunması için izin alırken, Fransa’daki Lyon Büyük Camii’nde de 25 Mart’ta ilk kez akşam ezanı açıktan okundu.

Hannover Camii için Miraç Kandili’nde başlayan mikrofonla ezan okunma uygulamasının her cuma devam etmesi yönünde resmî izin alınmışken, kentteki bir diğer cemiyet olan Garbsen’de de her gün akşam ezanı okunması için müsaade alındı. Camia’ya konuşan Hannover Camii Başkanı İbrahim Kıdık “Camimizin bulunduğu yerdeki yetkili belediyeye izin başvurusunda bulunduk. İlk önce telefonla görüşmeler yaparak Miraç Kandili’nin bizler için ne kadar önemli bir gün olduğunu yetkililere anlattık, koronadan dolayı camilere gidemeyen cemaatimize moral vermesi için ezanın açıktan okunması talebimizi ilettik, akabindeki yazılı başvuru süreci işleme konuldu. Nihayetinde şu an için her cuma vakti ezanın açıktan okunması iznini aldık. Yetkililer cuma günü ezan okununca camiye cemaatin toplanması yönündeki endişelerini paylaştı. Buna engel olunması kaydıyla izin verildi.”

Ezanın açıktan okunmasının sosyal medyada da çok güzel bir destek bulduğunu belirten Kıdık, ezan videolarının 3 bin-4 bin kez paylaşıldığını da belirtti. Avrupa’nın dört bir yanından Müslümanlardan sevinç ve desteklerini belirten mesajlar aldıklarını söyleyen Kıdık, “Ezanın dışarı yansıtılmasındaki bu pozitif tepkiler ve sevinç bize insanımızın da beklentisini gösterdi. Hassas bir dönemde olduğumuz için yerel yönetimin kararı bizi çok sevindirdi, moral oldu. Cemaatimiz de çok mutlu bu durumdan. Cuma vakti gelip dışarıda ezanı dinlemek isteyenler bize kaçta ezanın okunacağını soruyorlar.” şeklinde konuştu.

 

HER GÜN EZAN OKUNACAK

IGMG Garbsen Camii Başkanı Veysel Ekinci ise izin ve ezan okunma sürecini şöyle anlattı. “Diğer camilerde ezan okunduğunu duyunca ilk önce geçtiğimiz hafta sonu belediye başkanımızı aradık, sözlü olarak talebimizi ilettik. Konuya sıcak baktıklarını belirttiler. Ardından da yazılı olarak izin başvurusunda bulunduk. 2 gün içinde bize cevap verdiler. Toplumda birlik ve beraberlik işareti olarak, korona sürecinde camilerle dayanışma adına başvurumuzu olumlu bulduklarını ifade ettiler. Bununla birlikte ses yüksekliği konusunda yasal sınırlara da uyulması gerektiğini hatırlattılar.” Garbsen Camii’nde mikrofonla açıktan ilk ezan 26 Mart Perşembe günü akşam ezanında okundu. Ekinci başta belediye idaresi olmak üzere izin sürecinde destek olan herkese teşekkürlerini ifade etti.

IGMG Rhein-Neckar-Saar Östringen Camii de 26 Mart’tan itibaren ses limitine dikkat ederek, günlük olarak öğle ve ikindi vakti ezanlarının açıktan okunması için izin aldı. Alınan izinle bugün ilk defa camide açıktan ezan da okundu.

FRANSA’DA DA AÇIKTAN EZAN

Fransa’daki Lyon Büyük Camii’nde de 25 Mart’ta ilk kez akşam ezanı açıktan okundu. Ezana sağlık personeline destek ve Müslüman hastalara moral olması amacıyla izin verildiği duyuruldu.

“MOTİVASYON KAYNAĞI OLDU”

Avrupa’da ezanın açıktan okunması ile ilgili açıklamalarda bulunan Islamrat Genel Sekreteri ve IGMG Genel Sekreter Yardımcısı Murat Gümüş şunları söyledi: “Aslına bakıldığında normal şartlarda dışardan da duyulur bir şekilde ezanın okunmasının önünde bir engel yok. Almanya genelinde az sayıda olsa da vakit ezanları dışardan duyulur bir şekilde okunuyor. Korona salgınının yayılması ve bundan dolayı camilerde aktivitelerin durdurulması insanımızı çok etkiledi. Camiler onlar için ibadethane, manevi şarj olma merkezi, sohbet ve muhabbet yeri. Evine çekilmek zorunda kalan insanımız bu eksiklikten çok muzdarip. Tam da böyle bir durumda bazı belediyelerin bu olumlu ve yapıcı tutumu bizleri sevindirdi. Anlayış göstermiş olmaları güzel bir şey. Gelecek endişesi yaşayan, sağlık konusunda tedirginlik hisseden, evden çıkamayan insanlarımız için güzel bir teselli ve motivasyon kaynağı oldu.”

Geçen hafta İslam Toplumu Millî Görüş’e (IGMG) bağlı Hannover Camii, DİTİB Duisburg Merkez Cami’den sonra Hollanda’da IGMG’ye bağlı 4 farklı camide de ezan okunabilme izninin ardından, Endülüs’de Grana’da da ezan açıktan okunmuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş