Gündem

Hollanda’da Bugün 40 Camiden Ezan Sesleri Yükselecek

Hollanda’da bugün yaklaşık 40 civarında camide ezan okunacak, Almanya’da ise IGMG Hessen Bölgesi Raunheim Şubesi’ne de mikrofonla ezan müsaadesi verildi.
03 Nisan 2020

Koronavirüs (Sars-Cov-2 virüsü) salgını nedeniyle evlere kapanılan şu günlerde Müslümanlar açıktan okunan ezanlarla huzur buluyor. Açıktan ezan okumanın anayasal bir hak olduğu Hollanda’da bugün çeşitli kuruluşlara bağlı olarak hizmet sunan yaklaşık 40 camide ezan okunacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Hollanda İslam Federasyonu (NIF) Kurumsal İletişim Başkanı Kenan Aslan, “Hâlihazırda Rotterdam İskender Paşa ve Den Haag Mimar Sinan camilerimizde cuma vakti, Uden Süleymaniye Camii’nde cuma öğle ve ikindi vakitlerinde açıktan ezan okunuyor. Tüm camilerimize bir talimat göndererek ses sistemlerinin en kısa zamanda mikrofonla ezan okunmasına uygun hâle getirmelerini istedik. Gerekli alt yapılar tamamlandığında Hollanda’da daha fazla camiden açıktan okunan ezan sesini duymak mümkün olacak.” dedi.

Ezan okumanın anayasal bir hak olduğunu belirten Aslan “Ancak yine de camilerimizin bulunduğu bölgelerdeki belediyeler ile ilişkilerimizi de göz önünde bulundurarak belediyelere mektup göndererek ‘Şu tarihten itibaren mikrofonla ezan okumaya başlıyoruz, belediyenin belirlediği ses limitlerine de dikkat edilecektir.’ şeklinde bir bildirimde bulunuyoruz.” dedi.

Hessen Raunheim’da da Ezan İzni Alındı

Hessen Raunheim’da ise her cuma vakti ve her gün akşam ezanı okunması için izin alındı. Hessen’de 5 İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) camiinde ezan okunması için müracaat yapıldı, izinlerin çıkması durumunda Hessen’de de açıktan ezan okunan cami sayısı artmış olacak.

IGMG Hannover, Garbsen, Braunschweig, Goslar cemiyetlerinde de ezan okunuyor.

Devlet kanalında İslami yayın

Öte yandan dün Hollanda’daki Müslüman çatı kuruluşu olan CMO’nun öncülüğünde Müslümanlara moral vermek, Müslümanların köken ve cemiyet fark etmeksizin bir arada olduğunu yansıtabilmek amacıyla ulusal kanal olan NTR/NPO2’da bir program yayımlandı. Programın Kur’an tilaveti kısmında NIF Kurumsal İletişim Başkanı Kenan Aslan Rahman suresinden 1-28. ayetleri okurken, Surinamlı bir imam Hollandaca, Faslı imam da Arapça olarak dua ettiler. NIF Rotterdam İskender Paşa öğrencisi 13 yaşındaki Selim Can Güner de Bakara suresinden sabrı emreden 152-157. ayetlerini okudu.

CMO Başkanı Muhsin Köktaş gündemle ilgili soruları cevaplandırdı. Salgın nedeniyle kapanan camiler konusuna ve Müslümanların tepki ve beklentilerine değindi. Hollanda İslam Federasyonu (NIF) Kadınlar Gençlik Teşkilatı Başkanı Büşra Kandemir ise NIF ve teşkilat nezdinde yapılan online hizmetleri tanıttı, Islamcolor ve CamiaTV’ye vurguda bulundu.(ik)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş