Toplum

Koronavirüs Aileyi Böldü: 2 Çocuğu Türkiye’de Kalan Anne Evine Dönemiyor!

Koronavirüs salgını sonrası Türkiye 14 Mart'da 9 Avrupa ülkesine uçuşları durdurdu. Yasak nedeniyle birçok kişi evlerine dönemiyor.
04 Nisan 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye, 14 Mart’dan itibaren aralarında Almanya’nın da olduğu 9 ülke ile uçuşları durdurdu. Bu ülkelerdeki Türk öğrenci ve turistlerin daha sonra 17 Mart’a kadar Türkiye’ye dönüş yapmalarına olanak tanındı. Ancak Alman vatandaşları ya da Almanya’da oturum hakkına sahip olanlar ise ikametleri Türkiye’de olsa bile bu kapsamın dışında tutuldu. Öte yandan iki ülke arasındaki karşılıklı uçuşların durdurulması Almanya’da oturan birçok kişinin de Türkiye’de kalmasına neden oldu. Camia, bu mağduriyeti yaşayanlarla konuştu.

Almanya’da doğup büyüdükten sonra evlenerek Trabzon’a yerleşen Alman vatandaşı Ayşegül Küçük-Olgun, babasının cenazesi için geldiği Almanya’dan Türkiye’ye dönemediğini söyledi. Kalp krizi sonrası babasının ani vefatı üzerine biri 3 diğeri de 7 yaşındaki 2 çocuğunu eşine bırakıp şubat ayında Almanya’ya geldiğini söyleyen Olgun, salgın sonrası uçuşların iptal edilmesi ile Türkiye’ye dönemediğini dile getirdi. Babasının 29 Mart’da okunacak mevlidi sonrası 30 Mart için dönüş bileti aldığını ancak 14 Mart’da alınan uçuş yasağı kararı sonrası biletini erkene alıp dönebilmek için konsolosluk yetkilileri ile irtibata geçtiğini belirtti. Türkiye’de ikamet ettiğini onun için dönüş hakkı tanınan öğrenci ve Türk turistlerle dönebileceğini düşündüğünü belirten 2 çocuk annesi, ancak Alman vatandaşı olması nedeniyle Türkiye’ye dönenlerin arasında olmayacağının kendisine söylendiğini bildirdi. İki çocuğu Türkiye’de kalan ve 7 aylık hamile olduğunu söyleyen Ayşegül Küçük-Olgun, “Çocuklarıma kavuşmak istiyorum, ne olur bu soruna bir çözüm bulsunlar. Konsoloslukla da konuştum Alman vatandaşı olduğum için evime dönemiyorum. Şu an 7 aylık hamileyim. 1 Mayıs’a kadar dönemezsem doğumumu burada yapmak zorunda kalacağım. Burada ne sigortam ne de ikametim var.” ifadelerini kullandı.

“Her şeyim Orada”

Almanya’nın Oberhausen şehrinde büyüdükten sonra evlenip İstanbul’a yerleşen 2 çocuk annesi Tuba Karaoğlu da Almanya’dan Türkiye’ye dönemeyenlerden. Kendisi ile birlikte 1 yaşındaki çocuğunun Türk, 3 yaşındaki kızının ise Alman vatandaşı olduğunu belirten Karaoğlu, Almanya’da süresiz oturum hakkına sahip olduğu için kardeşinin nişanına katılmak üzere mart ayının başında vize almadan Almanya’ya geldiğini söyledi. Salgın sonrası Türkiye’nin uçuşları durdurması üzerine konsolosluğu aradığını, bileti alabilirsiniz demeleri üzerine hemen bilet alarak Türkiye’ye uçmak üzere Düsseldorf havalimanına gittiklerini aktaran Tuba Karaoğlu, ancak uçuşun iptal olduğunu, daha sonra Türkiye’ye götürülen öğrenci ve Türk turistlerin listesine de oturumu olduğu için alınmadığını belirtti. Eşinin Türkiye’de kaldığını kendisinin ise 2 çocuğu ile Almanya’dan dönemediğini söyleyen Karaoğlu, “Her şeyim orada, kardeşimin nişanı için gelmiştim dönemiyorum. Yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmasını istiyorum.” diye konuştu. Daha önce 17 Nisan olarak ilan edilen uçuş yasağının 1 Mayıs’a uzatıldığını da hatırlatan Karaoğlu, ondan sonra ne olacağının de belli olmadığını belirtti.

“Almanya’ya Dönmek İstiyorum”

İki ülke arasında uçuşların durması, Almanya’da ikamet eden birçok kişinin ise Türkiye’de kalmasına neden oldu. Bunun bir örneği de Münih’te ikamet eden, yaklaşık bir ay önce 2 yaşındaki çocuğuyla Türkiye’ye giden Pınar Ceyhan yaşıyor. Alman vatandaşı olan Ceyhan, Camia’ya yaptığı açıklamada, eşinin Münih’te olduğunu, kendisinin ise Burdur’dan çıkamadığını ifade etti.

Ceyhan, “Almanya’ya dönmek istiyorum ama sadece bekleme süreleriyle yaklaşık 30 saatlik bir yolculuk mümkün. Bu benim için 2 yaşında çocuğumla birlikte gerçek dışı bir çözüm.” ifadelerini kullanırken, virüsün bulaşma riskinin de böyle uzun bir yolculukla birlikte çok daha yüksek olacağını da sözlerine ekledi. Son olarak, “Başvurabileceğim tüm makamlara başvurdum. Şu an Almanya’nın Türkiye için bir geri dönüş programı mevcut değil.” diye kaydeden Ceyhan, eşinin de kendisinin de Alman vatandaşı olduğunu ve yarı yolda bırakılmış hissettiklerini dile getirdi.

Pınar Ceyhan’ın eşi Semih Ceyhan da Türkiye’nin tüm uçuşları iptal edeceğini duyar duymaz, hemen geri dönüş bileti için bilgi almaya çalıştıklarını fakat sadece Rusya üzerinden 40-45 saatlik uçuşların (bekleme süreleriyle birlikte) mevcut olduğunu dile getirdi. “2 yaşında çocuğu olan hiç kimseden böyle bir yolculuğa çıkması beklenemez ki bu normal şartlarda üç saatlik bir uçuş.” diye konuşan Ceyhan, bir bilet aldıklarını fakat Türkiye’nin 1 Mayıs’a kadar tüm uçuşları iptal etmesi sonucu bu biletin de iptal olduğunu ifade etti.

“Bir Geri Dönüş Programı Yok”

Ceyhan bu yaşananlardan sonra Yabancılar Dairesi ile iletişime geçtiklerini ifade ederken, “Kendileri an itibariyle bir geri dönüş programının mevcut olmadığını dile getirdi. Üç hafta içerisinde kendileriyle 10-15 defa telefonlaştık, Instagram üzerinden kendilerine ulaşmaya çalıştık ama maalesef bir cevap alamıyoruz, görmezden geliniyoruz.” diye kaydetti. Eşi ve çocuğunun Alman vatandaşı olduğunu da belirten Ceyhan, “Kendimizi yarı yolda bırakılmış hissediyoruz.” diye konuştu. Ceyhan ayrıca birçok insanın aynı durumda olduğunu dile getirirken, bu vatandaşların, ülkelerine geri dönmek için bir imza kampanyası başlattıklarını ifade etti. Kampanyaya 782 kişinin imza atarak destek verdiğini dile getirdi.(fk,bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş