ALMANYA
Gündem

Merkel Açıkladı: Okullar Açılıyor, İbadethaneler Kapalı Kalmaya Devam Edecek

Almanya’da Başbakan Angela Merkel, 16 Eyalet Başbakanı ile birlikte korona uygulamalarıyla ilgili gerçekleştirdiği toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Merkel, doğru yolda ilerlediklerini fakat kısıtlamaları çok küçük adımlarla kaldırmaları gerektiğini aktardı.
15 Nisan 2020

Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanlarıyla koronavirüs kısıtlamaları ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantı sonra basın açıklaması yapan Merkel, “Bazı şeyleri başardık. Doğru yöne doğru gidiyoruz ama hâlâ büyük bir hareket alanımız yok ve aynı konsantrasyonla devam etmeliyiz.” diye konuştu. Başbakan Merkel, buna göre sokağa çıkma kısıtlamalarının ve sosyal temas yasağının 3 Mayıs’a kadar devam edeceğini açıkladı.

”Kısıtlamaları 14 Günde Bir Değerlendireceğiz“

Başbakan Merkel sözlerinin devamında, eyaletlerin, vatandaşlarına dışarıda ve süpermarketlerde ağız maskelerinin kullanılmasını şiddetle tavsiye edeceğini kaydetti. 14 günde bir eyalet başbakanlarıyla bir durum değerlendirmesi yapacaklarını da ifade eden Merkel, bu buluşmalarda yaptırımların nasıl daha fazla hafifletilebileceği konusunda istişare edeceklerini sözlerine ekledi.

“Okulların Açılma Süreci Adım Adım Olmalı”

Toplantıda, anaokul, ilkokul ve üniversitelerin durumunu da konuştuklarını da ifade eden Merkel, “Bu noktada da çok dikkatli olmamız ve adım adım hareket etmemiz gerekecek. ‪4 Mayıs‬’tan itibaren okullar açılmaya başlayacak fakat bu süreç adım adım olmalı.” diye konuştu.

İş Yerleri De 4 Mayıs İtibariyle Açılabilecek

İş yerlerinin de ‪4 Mayıs‬’tan itibaren hijyen şartlarına uymaları hâlinde açabileceğini aktar Başbakan Merkel, azami 800 metrekare büyüklüğünde diğer işletmelerin de hijyen kurallarıyla alakalı kapsamlı konseptler geliştirmeleri hâlinde kapılarını müşterilere açabileceğini ifade etti.

İbadethaneler Kapalı Kalmaya Devam Edecek

Merkel ibadethanelerle ilgili de alınan kararı açıklarken, “Kilise, cami ve sinagoglarda toplantı, dinî merasim ve etkinlikler, aynı şekilde diğer dinlere mensup vatandaşların toplanmaları konusunda yasaklar devam edecek.” diye kaydetti.

Başbakan Merkel son olarak, tüm vatandaşların kurallara uyma konusunda aynı şekilde devam etmelerini ümit ettiğini ifade ederken, “Bu bize hep biraz daha fazla yaşam alanı sunacak.” diye konuştu.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş