Gündem

Türkiye Yurtdışında Kalan Vatandaşlarını Özel Seferlerle Tahliye Ediyor

Türkiye, 59 ülkeden yaklaşık 25 bin vatandaşını 27 Nisan'a kadar ülkeye getirecek. Yurt dışından getirilen vatandaşlar, 62 ilde özel olarak hazırlanan yurtlarda 14 gün misafir edilecek. Koronavirüse rastlanmaması durumunda evlerine gönderilecekler.
18 Nisan 2020

Başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkelerin yurtdışında kalan vatandaşlarını geri getirme operasyonuna Türkiye de dahil oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine 59 ülkeden tahliyeler 17 Nisan Cuma günü başladı. Türkiye toplamda 25 kadar vatandaşını tahliye edecek.

Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramını Evlerinde Geçirsinler

Gerek Türkiye’deki ailelerin gerekse ulaşıma getirilen kısıtlamalar dolayısıyla Türkiye’de dönemeyen vatandaşların müracaatı üzerine Türkiye Cumhurbaşkanlığı harekete geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurtdışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ramazan ayı ve ramazan bayramını aileleriyle birlikte Türkiye’de geçirebilmesi için Türk Hava Yollarını görevlendirdi.

Tahliyeler 17 Nisan’da Başladı

17 Nisan’da Ukrayna’dan 310, Hollanda ,İngiltere ve Kuveyt’ten de her biri 349 olmak üzere toplam 1357 Türk vatandaşı uçakla Türkiye’ye getirildi.

Hollanda’dan getirilen Türkler Tokat’a, Kuveyt’ten getirilenler de Antalya’ya yerleştirildiler. İngiltere’den getirilen Türkler ise Ankara’ya yerleştirildiler. Vatandaşların karantina sürecinin sonunda herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyenleri evlerine AFAD tarafından ulaştılacak.

En Çok Tahliye Almanya’dan

Yurtdışındaki vatandaşlarının geri getirilme kampanyası kapsamında en fazla vatandaşın getirileceği ülke Almanya oldu. Almanya’dan 3 bin 269 Türk vatandaşı geri götürülüyor. Almanya’dan sonra ise ikinci büyük tahliye Suudi Arabistan’dan yapılacak. Bu ülkeden 2 bin 201 kişi getirilecek. Üçüncü sıradaki ABD’den ise 1632 kişi getirilecek.

Daha sonra sırasıyla, İngiltere’den 1559, Kuveyt’ten 1463, Cezayir’den 1200, Ukrayna’dan 863, Irak’tan 861, Fransa’dan 696, Azerbaycan’dan 662, Hollanda’dan 648, Kanada’dan 543, KKTC’den 540, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 538, Polonya 488, İspanya’dan 455, Rusya’dan 380, Kuzey Makedonya’dan 394, Kırgızistan’dan 352 ve İsviçre’den 341 kişi getirilecek.

Tahliye operasyonu kapsamındaki diğer ülkeler:

Belçika, Malta, Mısır, İrlanda, Moldova, Macaristan, Romanya, Çekya, Kosova, Arnavutluk, Bahreyn, Sırbistan, İtalya, İsveç, Ürdün, Umman, İran, Sudan, Avusturya, Slovakya, Fas, Tayland, Karadağ, Danimarka, Gana, Senegal, Benin, Katar, Etiyopya, Somali, Moritanya, Nijer, Kenya, Bangladeş, Pakistan, Malezya, Singapur, Hindistan ve Bosna Hersek. (ib/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş