ALMANYA
Toplum

Yeni Trafik Yasası 28 Nisan’da Uygulamaya Geçiyor: Cezalar Ağırlaştırıldı!

Almanya Federal Konseyi‘nin şubat ayında onayladığı trafik yasası, 28 Nisan’dan itibaren yeni şekliyle uygulamaya geçiyor. Vatandaşı daha ağır cezalar bekliyor.
25 Nisan 2020

Almanya Federal Konseyi, şubat ayında yeni trafik yasasını onaylamıştı. 28 Nisan’dan itibaren ise yasa, yeni şekliyle uygulamaya geçiyor. Buna göre özellikle hız sınırı aşımları, cadde, yol ve otoyollarda kurtarma veya güvenlik şeridi ihlalleri ile ilgili vatandaşı daha ağır cezalar bekliyor. 

HIZ SINIRI CEZASI ARTIRILACAK

Yeni yasaya göre, gerek şehir içi gerekse şehir dışı hız sınır ihlalleri için ağır cezalar getiriliyor. Buna göre, hem şehir içinde hem de şehir dışında hız sınırı yasağını saatte 16 km geçenler için 1 ceza puanı verilecek. Şehir içinde hız sınırı yasağını saatte 21 km, şehir dışında da saatte 26 km geçenlere bir aylık ehliyete el koyma cezası da gelecek. 

Bu sınırlarda eskiden, motorsiklet ve otolar ile kamyonlar arasında bir ayırım yapılırken, şimdi bütün araçlar için aynı sınırlar kabul edilecek. 

KURTARMA ŞERİDİ İHLALİ 

Cadde, yol ve otoyollarda kurtarma şeridi oluşturmayan, oluşan şeridi kullanan, ya da ambulans, polis veya kurtarma araçlarının geçişlerini zorlayan, onları sıkıştıran sürücülere 200 avro ceza verildiği gibi iki ceza puanı ve bir ay ehliyete el koyma cezası geliyor. Kurtarma şeridini kullanan ambulans veya polisi takip eden araçlar ise en az 240 avro para cezasının yanı sıra iki ceza puanı ve bir ay ehliyetine el koyma cezası alacak.

RADAR BİLDİRME APP’LERİ DE YASAK 

Trafikte radar bilgilendirme app’leri ya da radar bilgilendirme kabiliyeti olan navigasyonların kullanılması da yasaklanacak. Bu konudaki ihlaller 75 avro ceza ile sonuçlanacak. Ayrıca, bir ceza puanı da verilecek.

Yeni yasayla bisiklet sürücüleri ile yayalar ve elektro scooter kullanıcıları da daha belirgin bir şekilde korunacak. Eski yasada bu aletleri kullananları sollarken bırakılması gereken mesafe “yeteri kadar” diye tarif edilirken yeni yasada şehir içinde 1.5 metre, şehir dışında ise 2 metre olarak tanımlanacak. 

Yeni yasaya göre ayrıca yaya ve bisiklet yoluna park etmeye 55 avro, engellilerin yerine park etmeye de 70 avro ceza ve bir ceza puanı gelecek. 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş