Gündem

Almanya Normal Hayata Dönüyor!

Almanya'da 22 Mart tarihinden itibaren yürürlükte olan koronavirüs önlemleri yavaş yavaş gevşetiliyor. Önce 9 Mayıs ve arkasından 11 mayıstan itibaren önlemlerin bir kısmı kaldırılıyor.
07 Mayıs 2020
Shutterstock

Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel’in, eyalet başbakanları ile yaptığı görüşmelerin sonucunda ülkede çeşitli alanlarda bulunan kısıtlamalar kaldırılıyor. Kısıtlamaların kaldırılması ile Almanya koronavirüs sonrası normalleşmeye doğru önemli bir adım atmış olacak

AVM’LER AÇILACAK, SOSYAL MESAFE KURALI 5 HAZİRANA KADAR DEVAM EDECEK

Başbakan Angela Merkel’in yaptığı açıklamaya göre ülkede tüm mağazalar, AVM’ler, restoranlar ve oteller 9 Mayıs’tan itibaren açılacak. Ancak, maske takma kuralı devam edecek. Sosyal mesafe kuralı da 5 Haziran’a kadar sürecek. Hijyen kuralları da uygulanacak olan alış veriş merkezlerinde ayrıca müşteri girişlerinin kontrollü yapılması ve uzun kuyruklar oluşmasının engellenmesine de dikkat edilecek.

Alınan karar sonrasında kreşler ise 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren açılacak. Kreşlerin açılması ile ilgili olarak Aile ve Gençlik Bakanlığının hazırladığı genelge uygulanacak. Ayrıntılar ise eyaletler tarafından düzenlenecek

İKİ KİŞİ KURALI 6’YA ÇIKTI

En fazla 2 kişi ile bir araya gelme kuralı ise 5-6 kişiye çıkarıldı. İki ailenin bir araya gelmesine imkan sağlandı.

Öte yandan açık havada yapılan spor faaliyetlerine ve antrenmanlara sosyal mesafe kurallarına uyulması kaydıyla yeniden izin verilecek.

YAŞLILAR ZİYARET EDİLECEBİLECEK

Huzurevleri, yaşlı bakımevleri ve hastanelerde bir kişinin belirli koşullarda bir yakınını ziyaret etme imkanı da sağlanacak.

Üniversitelerde derslerin nasıl yapılacağı, restoranlar, lokantalar, kafeler, oteller, pansiyonlar, tiyatrolar, operalar, yüzme havuzları, spor skralonları, sinemalar ve benzeri işletmelerin kademeli açılmasına ilişkin sorumluk eyaletlere bırakıldı.

SALGIN DURUMUNDA ESKİ TEDBİRLERE DÖNÜLECEK

Eyalet Başbakanları ile yapılan toplantıda alınan bir başka karara göre, bir bölgede 7 gün içinde 100 bin kişi başına 50 yeni vaka çıkması durumunda salgının yeniden yayılmasını önlemek için söz konusu bölgede derhal daha önce alınan tedbirlere dönülecek.

Almanya’da büyük etkinlikler 31 Ağustos’a kadar yasak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş