ALMANYA
Gündem

Almanya’da Kovid-19 Bulaş Oranı Tekrardan Yükseldi

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü, ülkede yeni tip koronavirüs bulaş oranının 1,1'e yükseldiğini bildirdi.
10 Mayıs 2020

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü’nden (RKI) yapılan açıklamada, ülkede 0,65 olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaş oranının 1,1’e yükseldiğini bildirdi. Açıklamada, bulaş oranının artmasının endişe verici olduğu, mesafe kuralı, maske takma gibi önleyici tedbirlere uyulması gerektiği vurgulandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 15 Nisan’da düzenlediği basın toplantısında, bulaş oranının 1,1’e çıkması ve öyle kalması durumunda ülkedeki sağlık sisteminin ekimde kapasitesini aşacağı uyarısında bulunmuştu.

Birçok eyalette tedbirler gevşetiliyor

Almanya’da Kovid-19 önlemlerinin kademeli gevşetilmesi kapsamında 11 Mayıs’ta kreşler kısmen açılacak. Daha önce lise bitirme sınavlarına girecek öğrencilerin okula başlamasına izin verilirken, yarından itibaren diğer bazı sınıflardaki öğrenciler de ders başı yapacak. Birçok eyalette yarından itibaren açık havada yapılan spor faaliyetlerine ve antrenmanlara sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması kaydıyla izin verilecek. Opera, müze ve sergi alanları birçok eyalette yarından itibaren tekrar açılacak. Restoran ve kafelerin de bu haftadan itibaren kademeli çalışması planlanırken, bu konuda da her eyalet farklı tarihler belirledi.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş