Dünya

“Çin, Doğu Türkistan’da Demografik Katliam Uyguluyor!”

Çin komünist rejiminin Doğu Türkistan’daki Uygurlara karşı uyguladığı politikalar arasında toplama kamplarının yanı sıra nüfus azaltma ve çocuklara el koyma gibi çok sert uygulamaların da yer aldığı ifade ediliyor.
30 Mayıs 2020

Sistematik insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistan’da Uygur nüfusun giderek azaldığı, bu azalmanın son üç yılda dramatik bir şekilde göründüğü bildirildi.

Avustralya’da “Mercatornet” adlı araştırma sitesinde “Dünya Doğu Türkistan’daki Demografik Katliama Göz Yumuyor” adlı bir yazı yazan William Huang Doğu Türkistan’da Uygur nüfusunun son üç yılda ciddi ölçüde azaldığını, ancak dünyanın Doğu Türkistan’ındaki demografik değişikliğe göz yumduğunu gündeme getirdi.

Yazıda, Doğu Türkistan’ın 2017’den önce Çin’deki eyaletlerle karşılaştırıldığında en yüksek doğum oranına sahip bölge olduğu, ancak 2017’den itibaren bir yıl içinde en düşük doğum oranına sahip bölge haline geldiğine dikkat çekildi. Yazar Huang, bu düşüsün sebepleri arasında, Çin’in diğer yererde uyguladığı toplu kısırlaştırma ve mecburi kürtaj uygulamasının etkisi olabileceğini dile getirdi.

UYGUR ÇOCUKLARA EL KONULUYOR

Öte yandan Çin dışındaki Uygurların oluşturduğu ve Bölge ile ilgili haber ve enformasyon yayınlayan Uygur News Tv’nin bir haberine göre, Çin yönetimi, Uygur çocuklarının da velayetini devlete veriyor. Doğu Türkistan’da yeniden terbiye merkezi adı altında toplama kamplarına götürülen ailelerin çocukları çocuk yuvalarına yerleştiriliyor.

Uygur Tv’ye göre, Doğu Türkistan’ın Aksu şehrinde yayın yapan hükümete bağlı Aksu gazetesi, Aksu şehrinde 26 anaokulu inşa edilmesinin planlandığını ve Eylül ayında tamamlandığında yaklaşık 10.000 çocuğu bünyesine alacağını duyurdu.

Aynı habere göre Çin yönetimi bu zamanda kadar yaklaşık 500 bin Uygur çocuğunu ailelerinden kopararak yatılı okullara yerleştirdi. Bu okullarda sadece Çin yaşam tarzına göre eğitim veriliyor.

Uygur Türkleri, olayı siyasi ve etnik temizlik olarak değerlendiriyor. Uygurlar çocukların Çinlileştirileceğini ifade ediyor. (ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş