Gündem

Almanya’da Hükûmette 300 Euroluk Çocuk Yardımı Çatlağı!

Almanya’da koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin korona krizinde düşen satın alma gücünü teşvik etmek amacıyla ailelere çocuk başına bir defaya mahsus 300 euro yardım yapılması önerisi hükümette görüş ayrılıklarına neden oldu.
02 Haziran 2020
Almanya'da çocuk parası açıklamaları gündemde.

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in, koalisyonun 3 ortağının liderleri ile gerçekleştireceği toplantıda ekonomik teşvik paketinin görüşülmesi bekleniyor. Toplantıda en çok tartışılması beklenen konu ise koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin(SPD) önerdiği korona krizinde düşen satın alma gücünü teşvik etmek amacıyla ailelere çocuk başına bir defaya mahsus 300 Euro yardım yapılması önerisi olacak. SPD ayrıca çocuksuz aileler için de bir aile bonosu ödenmesini planlıyor. Ekonomi teşvik paketi için 50 milyar euro ayrılırken, SPD’nin önerisinin kabul edilmesi durumunda her aileye çocuk başına 300 Euro verilmesinin devlete maliyetinin 6 milyar euroyu bulması bekleniyor.

Koronadan Dolayı Ailelerin Gelirleri Düştü

Konu ile ilgili konuşan SPD Başkan Yardımcısı Serpil Midyatlı da ailelerin bir bölümünün kısa çalışma ve korona krizi nedeniyle az çalışmak zorunda kaldıkları için gelirlerlerinin düştüğünü hatırlattı. Bu nedenle bu yardımın yapılması gerektiğine dikkat çekti. ” ifadelerini kullandı.

Uzun Vadeli Tedbirler Alınmalı

Çocuk ve aile bonosuna karşı çıkan CDU/CSU ise ailelere çocuk başına 300 euro vermek yerine dizüstü bilgisayar gibi teknik donanım için para verilmesinin daha uygun olacağını ileri sürdü.  CDU/CSU’nun Orta Ölçekli İşletmeler ve Ekonomi Birliği Başkanı Carsten Linnemann, “Devlet kısa süreli saman ateşi yerine, uzun vadeli, etkili, kalıcı tedbirler almalı” dedi.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş