Gündem

Türkiye’ye Girişlerde Karantina Muamması!

Yaz tatillerini Türkiye’de geçirmek için gün sayan Avrupalı Türkler, Türkiye’de karantina olup olmayacağının bir an önce açıklanmasını istiyor.
02 Haziran 2020
@http://www.gtias.com.tr

Özellikle yaz dönemini Türkiye’de geçirmek isteyen Avrupalı Türkler, Türkiye’ye girdikten sonra karantinaya alınıp alınmayacakları konusunda kesin açıklama bekliyor. Bu zamana kadar, yetkililerden kesin bir açıklama olmaması, izine gidecek olan Avrupalı Türkleri endişelendiriyor.

Mevcut kurallara göre, korornavirüs tedbirleri çerçevesinde yurt dışından Türkiye’ye gidecek Türk olan Türk vatandaşları, çifte vatandaşlar ve mavi kart sahibi eski Türk vatandaşları 14 gün boyunca evlerinde karantina altına alınıyor.

MEVCUT DURUM BİLİNMEZLERLE DOLU

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye seyahat ile ilgili her hangi bir açıklama yapmaması da Avrupa’daki Türkleri meraklandırıyor. Türkiye’nin, ülke içinde pek çok tedbir uygulamasını kaldırmasına rağmen yurt dışından gelen vatandaşlarına uyguladığı karantina uygulamasını resmen kaldırmamış olması, durum hakkında bilgilenme ihtiyacını zorunlu hâle getiriyor. Ancak bu konuda kesin bir açıklama bulamıyorlar.

Mevcut uygulamalar ise kafa karıştırıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)’nın bugün güncellenen sayfasında başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelenlerin istisnasız 14 gün karantinaya alındığı bilgisi verildi.Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bir genelgede tedbir olarak havalanlarında “Olası veya kesin COVID-19 vakasının diğer insanlardan ayrılmasını, COVID-19 vakası ile temas eden kişilere Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberinde belirtildiği şekli ile uygulama yapılması”nı önerirken, kontrol listesinde “Yurt dışından dönen çalışanlara 14 gün ev karantinası uygulanıyor mu?” sorusu da yer alıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ise Uçuşların Başlamasıyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular başlığı ile yaptığı açıklamada şu soru ve cevaba yer verdi:

Soru: Uçuşlardan sonra karantina uygulaması var mı?

Cevap: İç hat ve dış hat uçuşlarında sonra semptom göstermemeniz halinde karantina süreci bulunmamakla birlikte uçuştan sonraki 14 gün boyunca kendinizi gözlemlemeniz ve semptom göstermeniz halinde ilgili sağlık otoritelerine başvurmanız önerilir.

Bu cevaba göre, karantina uygulaması sadece semptom gösterilmesi durumunda söz konusu olacak.

Ancak, özellikle İpsala ve Kapıkule sınır kapısından yapılan girişlere yapılan uygulamalarda yalnızca Türk vatandaşları ile cifte vatandaşlar veya AB ülkesi vatandaşı olup mavi kart ibraz edenlere geçişler serbest. Girişlerde taahhütname imzalatılıyor ve 14 gün boyunca ev karantinası mevcut. Ayrıca mevcut duruma göre 18 yaş altı, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilere ise ikametlerine vardıktan sonra sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş