ALMANYA
Gündem

Almanya’da Benzinliklere “Elektrikli Şarj” Zorunluluğu

Almanya, elektrikli otomobillerde tüketicilerin şarj endişelerini gidermek ve bu araçları yaygınlaştırmak için akaryakıt istasyonlarına şarj yerleri konulmasını mecburi hale getirmeye hazırlanıyor.
05 Haziran 2020

Hükûmetin açıkladığı 130 milyar Euro’luk teşvik paketinde, elektrikli otomobillerin günlük kullanıma geçmesinin hızlandırılması da yer aldı. Buna göre, ülke genelinde 14 bin 118 akaryakıt istasyonunun elektrikli otomobillerinin şarj edilebilmesi için olanak sağlanacak. Söz konusu teşvik paketinde, elektrikli araç almak isteyenlere 9 bin Euro’ya kadar teşvik verilirken, yüksek hacimli spor araçlar için ilave vergiler de planlandı.

En Az 77 Bin Şarj İstasyonuna İhtiyaç Var

Almanya Enerji ve Su Endüstrileri Birliği’ne (BDEW) göre Mart 2020 itibarıyla ülkede yaklaşık 28 bin elektrikli şarj istasyonu bulunuyor. Elektrikli otomobillerin yaygın olarak kullanılması için 7 bini hızlı şarj istasyonu olmak üzere en az 77 bin şarj istasyonuna ihtiyaç var. Almanya’nın emisyon salınımı hedeflerine ulaşması için 2030’a kadar trafikte 7 ila 10 milyon elektrikli otomobilin olması hedefleniyor.

Öte yandan, son yıllarda elektrikli otomobil üretimine milyarlarca Euro yatırım yapılırken, geçen yıl ülkede trafiğe yeni kayıt yaptırılan otomobillerin sadece yüzde 1.8’i elektrikli araçlardan oluştu. Dizel otomobillerin yüzde 59.2’lik paya sahip olması dikkati çekmişti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş