ALMANYA
Gündem

Almanya’da Çocuk Pasaportlarında Yaz Tatili Öncesi Önemli Değişiklik

Federal Almanya Hükümeti tatil sezonu öncesinde Almanya'da yaşayan Türkleri yakından ilgilendiren kararlar aldı.
09 Haziran 2020
Almanya Çocuk Pasaportu @Shutterstock

Almanya’da Koalisyon Hükümeti, yaz tatili öncesinde tatil hazırlıklarını sürdüren Türkleri ilgilendiren çeşitli kararları hayata geçirdi. Geçen hafta çarşamba günü kararlaştırılan yasa tasarısına göre, bundan sonra pasaportlara vesikalık fotoğraf yapıştırılmayacak. Bunun yerine dijital fotoğrafların tercih edilecek ve şu an için isteyen vatandaşlar 6 Euro karşılığında profesyonel fotoğraf stüdyolarında dijital fotoğraf çektirebilecek. Fotoğraf stüdyoları ise çekilen fotoğrafları e-posta yoluyla pasaport dairelerine gönderecek.

Çocuk Pasaportlarının Süresi Sınırlandırıldı

Almanya’da 12 yaş altı çocuklar için yurtdışına çıkılması durumunda gerekli olan ve başvuru hâlinde hemen verilen çocuk seyahat pasaportunun geçerlilik (Alm: Kinderreisepass) süresi altı yıldan bir yıla sınırlandırıldı. Normal seyahat pasaportu ise hâlâ altı yıllık geçerlilik süresini koruyor. Dolayısıyla da bundan sonra, ebeveynlerin çocukları için altı yıllık pasaportu tercih edeceği ifade ediliyor.

Yasa tasarısı hakkında kamuoyunu  bilgilendiren Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, alınan yeni kararlarla birlikte amacın pasaportların güvenliğini artırmak olduğunu söyledi. Bu tasarı ile birlikte Almanya, Ağustos 2021’de yürürlüğe girmesi beklenen Avrupa Birliği Yönetmeliği’ni de hayata geçirmiş olacak.(ala)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş