ALMANYA
Gündem

Almanya’da Camilerde Lokaller ve Abdesthaneler Açılıyor

Almanya’da IGMG, camileriyle alakalı yeni kararlar aldı. Buna göre Kur’an kursu, lokal ve abdesthanelerin gelecek dönemde açılacağı açıklandı.
11 Haziran 2020
IGMG Hamm Pelkum Eyüp Sultan Camii "Dostane"

Almanya’da korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan önlemler adım adım kaldırılmakta, günlük hayat da gitgide normalleşmekte. Bu çerçevede İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) de normalleşme sürecinde yeni gelişmeleri dikkate alarak, camilerinde yeni kararlar almaya devam ediyor. Buna göre gelecek dönemde mevcut durumda kapalı olan cami lokallerinin ve abdesthanelerin açılacağı, Kur’an kursu ve çocuk kulübü gibi eğitim faaliyetlerinin de tekrar başlatılacağı duyuruldu.

“Koronavirüs ve Normalleşme Süreci”

Son olarak dün itibariyle IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, konuyla ilgili bölge başkanlarına “Koronavirüs ve Normalleşme Süreci” başlıklı bir yazı gönderdi. Buna göre yazıda, camilerde hijyen ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmek şartıyla şu hususların uygulanmasının uygun görüldüğü belirtildi: “Cami lokallerinin bölgede kapalı ortamlar için uygulanan kurallar çerçevesinde açılması, satışların başlatılması. Abdesthanelerin, lavabo ve tuvaletlerin kullanıma açılması. Kur’an kursu ve çocuk klübü gibi eğitim faaliyetlerinin yine sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde başlatılması.”

IGMG camilerinde, yaklaşık 2 aylık bir aranın ardından, 20 Mayıs 2020 tarihinden bu yana tüm vakit namazları ile cuma namazları camide cemaatle kılınabiliyor. Camilerde koronavirüs önlemleri kapsamında abdesthaneler ve lokaller ise kapalı tutuluyordu.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş