Gündem

Türkiye’ye Girişlerde Türk Vatandaşı ve Yabancı Ayrımı Kalktı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yabancılara kapatılan Türkiye sınırları tamamıyla açıldı. Hava, kara ve deniz yoluyla Türkiye’ye geleceklere, İran kara sınır kapıları haricinde bir kısıtlama yapılmayacak. Sınırda sağlık kontrolü yapılacak.
12 Haziran 2020
@Shutterstock

Türkiye, koronavirüs salgını sonrasında yabancı ülke vatandaşlarının da Türkiye’ye girişlerine müsaade etmeye başladı. Dün Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından “Türk ve Yabancı Ülke Vatandaşlarının Sınır Kapılarımızdan Giriş/Çıkışlar” başlığı ve “Çok Acele” olarak yayınlanıp valiliklerle, sınır kapıları ve gümrüklere gönderilen genelgede, sadece İran kara sınır kapılarından yolcu giriş/çıkışı istisna tutuldu. Alınan kararla Türkiye’ye giriş ve çıkışlar Türk vatandaşı ve yabancı ayrımı olmaksızın herkese açıldı.

GİRİŞLERDE SAĞLIK KONTROLÜ YAPILACAK

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, Türkiye’ye giriş yapan Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının tamamına sağlık kontrolü yapılacak. Sağlık kontrolü sırasında semptom görülenler ile ihtiyaç duyulan hallerde de ücretsiz olarak PCR testi yapılacak ve bu sürece ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenecek.

Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Alman turistlerin en çok gitmek istediği ülkelerden biri olan Türkiye’ye seyahat uyarısını uzatması sert tepkilere neden oldu. Almanya Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) ve Türk seyahat acenteleri, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri dışında tutulmasını eleştirdi. (ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş