Dünya

Uluslararası Göç Filmleri Festivali Başlıyor

Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu "Uluslararası Göç Filmleri Festivali" bu akşam başlıyor. Festival kapsamında 45 film çevrimiçi olarak gösterilecek.
14 Haziran 2020

Uluslararası Göç Filmleri Festivali Türkiye saati ile saat 20.00’’de başlayacak. Gaziantep’te yapılması planlanan ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online olarak yapılacak. Sanal sahne olarak ise artırılmış gerçeklik teknolojisiyle Gaziantep’teki tarihi Mecidiye Han görüntüleri kullanılacak.

Etkinlikte dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı jüri ile Uluslararası Uzun Metraj, UNICEF Uluslararası Kısa Film ve Aynı Gemi Kısa Film olmak üzere üç kategoride yarışacak filmler tanıtılacak.

Dünyanın dört bir yanından 20’den fazla sanatçının dijital olarak bir araya geldiği ve “Gaziantep Yolunda” türküsünü özel enstrümanlarla seslendirdiği performans da açılış gecesinde izleyiciyle buluşacak.

Göç filmlerini izlemek için www.festivalscope.com sitesine üye olunarak gösterim için rezervasyon yaptırması gerekiyor.

JÜRİ BAŞKANI NURİ BİLGE CEYLAN

Onursal başkanlığını Suriye asıllı Süryani bir göçmen olan Oscarlı oyuncu F. Murray Abraham’ın üstlendiği festivalde, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda 8 film yarışıyor.

Jüri başkanlığını yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği yarışmanın jürisinde Danny Glover, Emir Hadzihafizbegovic, Joan Chen, Lone Scherfig, Sandy Powell ve Seyyid Şahap Hüseyni yer alıyor.

Festivalin “Uzun Metraj” yarışmasında Sama İçin (For Sama), Gece Yolcusu (Midnight Traveler), Omar ve Biz (Omar And Us), Kızım Gibi Kokuyorsun (Scent Of My Daughter), Oskar & Lilli, Oğlum Gibi (Just Like My Son), Rafaël ve The Merger / Extra Time filmleri yarışıyor.

26 BİN AVRO ÖDÜL DAĞITILACAK

Yarışma sonucunda “En İyi Uzun Metraj Film” 15 bin avro, “En İyi Kısa Metraj Film” ve “İlham Verici Senaryo” 5 bin avro para ödülünün sahibi olacak.

Ayrıca, “Aynı Gemi (Same Boat)” adıyla düzenlenecek bir başka kısa metraj film yarışmasında da birinciye bin avro ödül verilecek.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek 45 filmin gösterileceği festivalde tüm gösterimler ücretsiz olacak.

Festival İngiltere’deki Stonehenge Anıtı ile Göbeklitepe’nin dijital olarak harmanlanmasıyla oluşturulan sanal sahnede 21 Haziran’da düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek. (aa/c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş