Almanya
Gündem

Almanya’nın Türkiye’deki Kovid-19 Testlerini Tanıma Kararı Memnuniyetle Karşılandı

Almanya’da salgın hastalıklarla mücadeleden sorumlu Robert Koch-Enstitüsünün (RKI) Türkiye’de yapılacak koronavirüs testlerinin Alman makamlarınca kabul edileceği yönündeki açıklaması Almanya'daki Türkiye kökenliler tarafından olumlu karşılandı.
22 Haziran 2020
Temsili foto @ Shutterstock

Almanya’da Kovid-19 için PCR testlerinin kabul edileceği ülkeler listesinde Türkiye de yer aldı. Robert Koch-Enstitüsü’nün açıklamasında, son 14 gün içinde belirlenen risk bölgelerinde bulunanlara ülkeye girdikten sonra ev karantinası uygulanabileceği ifade edildi. Açıklamada, ülkeye gelenlerin Kovid-19 taşımadıklarını belgeleyen test sonucunu göstermeleri durumunda karantina uygulamasından muaf tutulacağı belirtildi. Bu testlerin ‘ISO 15189’ ve ‘ISO/IEC 17025’ gibi standartlara uygun veya Dünya Sağlık Örgütü’nün referans gösterdiği laboratuvarlarda yapılması gerektiği aktarılan açıklamada, test sonucunun Almanya’ya ayak basmadan son 48 saat içinde olması gerektiği kaydedildi.

GEÇİCİ OLARAK KALDIRILMIŞTI

Öte yandan Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti’nde, Tayland’dan dönen bir tatilcinin açtığı dava üzerine 5 Haziran’da Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin verdiği kararla bu eyaletteki karantina uygulaması geçici olarak kaldırılmıştı. Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek isteyen vatandaşlar da Türkiye’de yapılacak Kovid-19 testlerinin kabul edilmesini olumlu karşıladı.

“Türkiye’yi risk bölgesi listesinden çıkarmasını da umuyoruz”

Temmuz başında uçakla Türkiye’ye gitmeyi planlayan Selçuk Yılmaz, “Türkiye’ye gitsek mi gitmesek mi diye kararsızdık. Bu yeni açıklama ibreyi gitmeye doğru çevirdi” dedi. Yılmaz, “Biz aslında uçuş tarihi gelmeden önce Almanya’nın Türkiye’yi risk bölgesi listesinden çıkarmasını da umuyoruz” diye konuştu. Otomobiliyle Türkiye’ye gitmeyi planlayan Muhammet Şahin de Kovid-19 testiyle ilgili açıklamayı olumlu bulduğunu belirterek, “Olumlu ama yeterli değil. Almanya’nın seyahat uyarısını da kaldırması lazım” ifadesini kullandı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş