Gündem

Balkanlarda Korona Tehlikesi Artıyor: Sırbistan’ın Sancak Bölgesinden Yardım Çağrısı

Balkanlar'da günlük yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sayılarında artış yaşanmasıyla bazı ülkelerde kaldırılan tedbirler yeniden getirildi.
03 Temmuz 2020
Sırbistan'ın Sancak bölgesinde vefat eden sağlık görevlileri. @Facebook

Sırbistan’da son 24 saatte 359 yeni vaka tespit edildi, 9 kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki toplam vaka sayısı 15 bin 195’e, can kaybı ise 287’ye çıktı. Haziran ayında 226’ya kadar düşen aktif vaka sayısı da yeniden 1996’ya yükseldi.

Günlük vakaların artmaya devam etmesinin ardından kriz masası yeni bazı tedbirler aldı. Başkent Belgrad’da tüm kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu getirilirken, Vranje şehrinde olağanüstü hal ilan edildi. Öğrenci Kliniği Müdürü Marija Obradovic, yurtlarda kalan 210 üniversite öğrencisine Kovid-19 bulaştığını, 50 öğrencinin daha test sonuçlarının beklendiğini duyurdu.

Sancak bölgesine vaka sayıları arttı

Sırbistan’da Müslüman halkın yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde de, koronavirüs nedeniyle hastane sıkıntısının yaşandığı kaydedildi. Özellikle Yeni Pazar’da salgının çok yayıldığı kaydedilirken, çok sayıda hasta ve ölüm olayı olduğu belirtildi. Hastanelerde de yer sıkıntısı çekildiği, birçok sağlık görevlisinin de koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı.

Bosna Hersek camilerinde Sancak için yardım toplanacak

Bosna Hersek’te son 24 saatte 128 yeni vaka tespit edilirken, 1 kişi hayatını kaybetti. Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, salgının henüz geçmediğini ve yayılmasını önlemek amacıyla tüm tedbirlere uyulması gerektiğini belirtti, Bosna Hersek’teki yetkili kurumları Sırbistan’daki Müslüman nüfusun yoğun olduğu Sancak bölgesine yardıma çağırdı.

Kavazovic, İslam Birliği olarak kendilerinin de Sancak halkına yardım edeceğini, bu haftaki cuma namazında ülke genelinde ve Boşnak diasporasındaki tüm camilerde Sancak için yardım toplanacağını duyurdu.

Slovenya’da da yeni tedbirler alındı

Slovenya’da bugün 4 yeni vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 1585’e çıktı. Ülkede bugüne kadar 111 kişi hayatını kaybetti. Hükümet Sözcüsü Jelko Kacin, yaptığı açıklamada, yeni vaka sayılarının artması nedeniyle bazı tedbirleri geri getirdiklerini, açık alandaki etkinliklere katılacak kişi sayısının 500’den 50’ye indirildiğini bildirdi. Hırvatistan’da son 24 saatte 34 yeni vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 2 bin 725, can kaybı ise 107 olarak açıklandı. Ülkede 463 aktif vaka olduğu, bunların 65’inin hastanede tedavi altında bulunduğu ifade edildi. Karadağ’da 17 yeni vaka tespit edilirken, Tivat şehrindeki kreşte çalışan bir öğretmenin test sonucunun pozitif çıktığı açıklandı. Kreşin kapatıldığı, öğretmenle temasta olan herkese test yapılacağı kaydedildi.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş