Toplum

Diyanet: “Ayasofya Camii’ni Herkes Ziyaret Edebilir”

Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu: “Ayasofya Camii’nde bulunan resimler, burada kılınacak namazların sıhhatine engel değildir. Camiin, tüm ziyaretçilere açılmasında dinî bir sakınca yoktur.”
14 Temmuz 2020

Ayasofya’nın yeniden camii olarak açılması ile ilgili çeşitli soruları cevaplayan Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Ayasofya Camii’nde bulunan resimlerin, burada kılınacak namazların sıhhatine engel olmadığını bildirdi. Kurul ayrıca, ibadet vakitleri dışında camiin tüm ziyaretçilere açılmasının dinî açıdan bir sakıncası olmadığını açıkladı.
“Ayasofya’nın yeniden cami statüsüne alınarak Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesiyle birlikte kamuoyunda gündeme gelen bazı sorular üzerine Din İşleri Yüksek Kurulu 13.07.2020 tarihinde toplanarak konuyu değerlendirmiştir.” diyen Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
“Ayasofya Camii’nde bulunan resimler, burada kılınacak namazların sıhhatine engel değildir. Bununla birlikte Müslümanların namazlarını huşû içerisinde eda etmelerini sağlamak için uygun yöntemler kullanılmak suretiyle namaz vakitlerinde söz konusu resimler perdelenmeli veya karartılmalıdır.
İnsanlığın kültürel birikimi ve tarihsel mirası açısından büyük bir değeri haiz bulunan Ayasofya Camii’nin ibadet vakitleri dışında ziyarete açık tutulmasında dini açıdan herhangi bir engel bulunmamaktadır.
Ziyaretçilerin cami adabına riayet etmeleri ve mabedin mehabetine uygun davranmaları konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır.
İslam dini camilerin maddî-manevi imar ve ihyasını tüm Müslümanlara bir vazife olarak yüklemiştir (Tevbe, 9/18). Mabedlerin maddi imarı; yapımı, tamiri ve temizliğinin temini iken manevi ihyası ise Allah’ın evi olduğu bilinciyle orada sadece Allah’a ibadet edilmesi (Cin, 72/18), camilerin cemaatle doldurulması ve toplumsal fonksiyonlarının canlı tutulmasıyla mümkündür. Bu itibarla ecdadımızın bize miras bıraktığı Ayasofya-yı Kebir Camii Şerifi’ni, diğer camiler gibi maddi ve manevi yönden ihya etmek tüm Müslümanların ortak görevidir.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş