Gündem

Almanya’da Tencereli Ezan Protestosuna Belediye Başkanın’dan Tepki

Almanya'da cuma günü mikrofondan okunan ezanın tencere çalınarak bastırılmaya çalışılması tepki çekti.
20 Temmuz 2020

Hopörlerden açıktan okunan ezan Müslümanları mutlu ederken, ezan protestosu yapanlar da oluyor. Son olarak Almanya’nın Herford kentinde cuma günleri Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Bielefelder caddesindeki camide minareden okunan ezanı tencere çalarak protesto etti, söz konusu gruba Belediye Başkanı tepki gösterdi. Almanya’nın Herford kenti Belediye Başkanı Tim Kähler “Bu şekilde bir protestoyu benimsemiyoruz. Herkesin inancına saygı duyulması esas görevimiz olmalı.” ifadelerini kullandı.

Ezan Protestosu : Ezanı Tencere Çalarak Engellemeye Çalışmıştı

Geçen hafta Herford’da meydana gelen olayda, cuma namazı önce okunan ezandan rahatsız olan bir kişi, ezan okunduğu sırada tencere çalarak, ezanı protesto etmişti. Amatör kameraya da yansıyan görüntülerde ezan okunurken tencere çalarak ezan sesini bastırmaya çalışan protestocuya polis müdahale etti. İsmi açıklanmayan şahıs hakkında ibadet özgürlüğünü engellemeye çalıştığı için suç duyurusunda bulunulmuştu. Şüpheli hakkında “Bireylerin inanç özgürlüğünün aşağılanması suçu” kapsamında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Koronavirüs salgını sonrasında camilerin kapanmasından dolayı, Almanya’nın birçok şehrinde camilerden mikrofonlar ezan okunmasına müsaade edilmişti.

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş