Almanya
Gündem

Almanya’da Çocuk Parasına İkinci Kez Zam Geldi

Almanya’da hükümet, çocuk parasına 15 avro zam yapılmasını öngören tasarıyı kabul etti. Böylece toplam zam miktarı 25 avro oldu.
29 Temmuz 2020
@shutterstock

Almanya’da Bakanlar Kurulu, çocuk parasına yapılan zam oranının artırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. 2019’da çıkarılan yasayla çocuk parasına 10 avro zam yapılırken, yeni tasarı ile bu oran 15 avro daha artırılarak 25 avroya çıkarıldı. Hükümetin aldığı karar Mecliste de onaylanırsa, zamlı çocuk parasında ilk ödeme 1 ocak 2021’de gerçekleştirilecek.

4 Çocuklu Ailenin Aldığı Çocuk Parası 913 Avroya Çıkıyor

Bakanlar kurulundan kabul edilen yasa tasarısına göre ailelere iki çocuğa kadar çocuk başına 219 avro ödenecek. Üçüncü çocuk için 225, dördüncü çocukta ise 250 avro yardım ödemesi gerçekleştirilecek. Böylece 4 çocuklu bir ailenin alacağı çocuk parası 913 avroya çıkacak.

Vergiden Muaf tutulacak Miktar da Artırıldı

Öte yandan hükümetin kabul ettiği tasarı, çocuklu çalışanları vergi kolaylığı da sağlıyor. Buna göre her çocuk için 570 avro daha vergiden muaf tutulacak. Yıl sonunda yapılacak vergi denkleştirmede gelecek yıldan itibaren çocuk başına yıllık 8 bin 338 avro vergiden muaf tutulacak.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş