ALMANYA-TÜRKİYE
Gündem

Almanya’nın Türkiyeyle ilgili Seyahat Kararı Tepkilere Yol Açtı

Almanya’nın Akdeniz ve Ege Bölgesi’indeki tatil beldelerine seyahat uyarısını kaldırması fakat şartları zorlaştırması tepkilere yol açtı.
06 Ağustos 2020

Almanya’nın Türkiye’de Akdeniz ve Ege bölgelerinde Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir olmak üzere dört ile korona seyahat uyarısını kaldırması tatilcileri sevindirirken, ortaya konan yeni şartlar ise tepkilere yol açtı. Yeni uygulamaya göre Türkiye’ye giden yolcuların dönmeden 48 saat önce PCR testi yaptırması gerekirken, 15 ile 30 Euro arasında değişen test masrafını da kendi karşılaması gerekecek. Yeni kararla birlikte ayrıca test sonucu pozitif çıkanların Türkiye’de karantinada kalması veya orada tedavi olması zorunlu olacak.

“Bu karar durumu kolaylaştırmıyor, daha da karmaşık hâle getiriyor”

Almanya’nın Duisburg şehrinde yaşayan ve Camia’ya konuşan İdiris K. da alınan karardan şikâyetçi. Türkiye’ye dün itibariyle giden İdris K., daha önceki karara güvenerek seyahat ettiğini belirtirken, “Şimdi dönüşte ayrı bir stres yaşayacağız. 48 saat önceden kendi paramızla test yaptırmamız gerek. Allah korusun, pozitif durumda burada kalmamız gerek. Biz çalışan insanlarız. Bu karar durumu kolaylaştırmıyor, daha da karmaşık hâle getiriyor.” diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı: “Bu Karar Güvenlik İçin Yararlı”

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Christofer Burgerda konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, “Biz Türkiye’yle müzakerelerde bölgedeki hijyen ve güvenlik önlemlerine ek olarak tatilden dönen herkese Almanya’ya gelmeden önce test zorunluluğunu kararlaştırdık. Bu nedenle bu bir güvenlik kazanımı. Biz bunu Türkiye’deki şartlarda Almanya için enfeksiyona karşı bir kazanç olarak görüyoruz.”(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş