Gündem

“Cammu Keşmir’in Özel Statüsü, Demografik Yapıyı Değiştirmek İçin Kaldırıldı”

Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasının üstünden bir yıl geçti. Bir yıl içinde yapılan uygulamalar bölgede demografik değişime yol açtı. Sivil toplum kuruluşları hazırladıkları raporda demografik değişim konusunda uyardı.
08 Ağustos 2020
Foto: Shutterstock

Sivil toplum kuruluşları Cammu Keşmir Dayanışma Grubu ve Pakistan-Hindistan Halkın Barış ve Demokrasi Forumu Cammu Keşmir’e dair bir rapor hazırladı. Raporda, Hindistan’ın, Cammu  Keşmir’in özel statüsünü, bölgenin demografik yapısını değiştirmek için kaldırdığı bildirildi.

196 sayfalık raporda, Yeni Delhi yönetiminin, bölge halkının kimliğini yok etmek için çocuklara işkence etmekten, onları kaçırmaya ve büyük haksızlıklar işlemeye kadar çeşitli suçları gerçekleştirdikleri iddia edildi.

Görgü tanıkları ve araştırma heyetinin bölgeye yaptığı ziyaretlere dayanan raporda, Hindistan’ın uluslararası olarak tanınan temel hakları, kendi anayasal değerlerini ve güvence altına alınan özgürlükleri ihlal ettiği belirtildi.

Raporda, çeşitli Hindu milliyetçisi grupların çatı örgütü olan Ulusal Gönüllüler Organizasyonunun (RSS) Cammu Keşmir’in nüfusunun Müslüman çoğunluğa sahip olduğu ve özel statüsünün kanunla korunduğu gerçeği ile yaşayamadığına dikkat çekildi.

Mülkiyet hakkı ihlal edildi

Cammu Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasının altındaki tüm gayenin yabancıların bölgeye yerleştirilerek bölgenin demografik yapısının değiştirilmek istenmesi olduğu da vurgulandı. Raporda ayrıca, son bir yılda bölgeyle ilgili kabul edilen yasaların Cammu Keşmirlilerin taşınmaz mülkler üzerindeki mülkiyet haklarının altını oyduğuna dikkat çekildi.

Halk arasında Hint hükümetinin kararlarına muhalefetin sürdüğüne ve sessiz bir sivil itaatsizlik olduğuna da işaret edildi.

Yerlilik düzenlemesi

İçişleri Bakanlığınca kabul edilen ve Cammu Keşmir’de 15 yıl yaşamış Hindistan vatandaşlarına “yerli” statüsü tanınarak bölgede toprak edinme, ikamet ve çalışma hakkı verilmesini öngören düzenleme 31 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Şimdiye kadar 400 binin üzerinde Hindistan vatandaşına, yerliler gibi mülk edinme, ikamet ve çalışma hakkı tanıyan yerlilik sertifikası verildi. Uzmanlar, söz konusu düzenlemeyi, Cammu Keşmir’in demografik yapısının değiştirilmesi için atılan bir adım olarak görüyor.

Ne olmuştu?

Hindistan, 5 Ağustos 2019’da  anayasa değişikliği  kabul etti. Böylece Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırarak ve eyalet yönetimini lağvederek bölgeyi merkeze bağlı iki ayrı Birlik Toprağı’na ayırmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmıştı. Sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş