Gündem

Türkiye’den Almanya’ya dönecekler için son gün: Artık sadece korona testi “negatifler” gelecek

Almanya Türkiye’ye seyahat uyarısını dört kent için kaldırdı. Ancak şimdi de Türkiye’den dönecek herkesin PCR testinin negatif olması isteniyor. Uygulama bugün 23.59’dan itibaren başlayacak.
08 Ağustos 2020
Foto: AA

Alman Dışişleri Bakanlığı salı günü bir açıklama yaparak Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla şehirleri için seyahat uyarısının kaldırıldığını duyurmuştu. Ancak Almanya bununla birlikte yeni şartlar da koyduğunu açıklamıştı. Buna göre Türkiye’ye gelen herkes, Almanya’ya dönmeden önceki 48 saat içerisinde Türkiye’de koronavirüs testi yaptırmak zorunda.  Testin pozitif çıkması halinde ilgili kişi Almanya’ya dönemeyecek, Türkiye’de karantinaya girmek ve gerektiği takdirde de Türk hastanelerinde tedavi görmek durumunda kalacak.

Yeni uygulamaya göre Türkiye’den Almanya’ya gelecekler ülkeden çıkmadan evvel 48 saaat içinde test yaptırıp, test sonucunu da uçak şirketlerine ibraz etmek zorunda kalacak. Kara yoluyla gelecekler ise ülkeye girişlerde bağlı bulundukları sağlık müdürlüğüne bildirim yapacak.

Sağlık Bakanı Spahn: “Özgürlük sorumlulukla başlar”

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, “riskli bölge” ilan edilen ülkelerden Almanya’ya girişlerde Kovid-19 testi zorunluluğunun 8 Ağustos’tan itibaren başlayacağını söyledi.

Test zorunluluğunun, bireysel özgürlüğe bir müdahale olduğunu kabul ettiğini belirten Spahn, ancak bunun makul bir müdahale olduğunu savundu. Spahn, “Özgürlük, en azından benim özgürlük kavramım, ‘her zaman yalnız kendim için özgürlük’ demek değildir. Özgürlük, her zaman başkalarına karşı sorumlulukla başlar.” görüşünü dile getirdi.

THY de uyardı

Türk Hava Yolları (THY) da, 8 Ağustos saat 23.59’dan itibaren 48 saat içinde alınmış negatif koronavirüs testi ibraz etmeyen yolcuların Almanya uçuşlarına kabul edilmeyeceğini duyurdu.

THY Almanya’ya seyahat edecek yolcular için resmî sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulundu. THY paylaşımında  “Almanya’ya seyahat edecek yolcularımızın dikkatine; 8 Ağustos 2020 saat 23.59 itibarıyla, Almanya’ya varış öncesi, son 48 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibraz etmeyen yolcularımız, uçuşa kabul edilmeyecektir. 2 yaş altı yolcularımız, bu uygulamadan muaf tutulacaktır. İlgili uygulama, Türkiye çıkışlı Almanya varışlı tüm uçuşlar için geçerlidir. PCR testi, Sağlık Bakanlığı’nın covid19bilgi.saglik.gov.tr sitesinde yer alan sertifikalı merkezlerde veya test imkânı olan havalimanlarında yaptırılabilecektir.” denildi.

Test ücretini yolcular ödüyor

Türkiye’de kliniklerde 15 euro, havalimanlarında ise 30 euroya yaptırılabilen testin masrafları yolcular tarafından ödeniyor. Bu test sonuçlarının da Türkiye sınırlarında, Türk makamları tarafından kontrol edileceği bildirildi.

“Beklememek için testi memleketinizde yaptırın”

Türkiye’den dönenlerin, koronavirüs testi zorunluluğu nedeniyle Edirne’deki sınır kapılarında yoğunluk oluşturduğu da belirtiliyor. PCR testini memleketlerinde ya da tatil yaptıkları yörelerdeki yetkili kurumlara yaptıranlar sınırdan sıra beklemeden çıkıyor. Bu işlemi sınır kapısındaki test noktalarında yaptırmayı tercih edenler ise zaman zaman yoğunluğa neden oluyor.

Edirne Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, Kovid-19 tanısında kullanılan PCR testinin tüm illerdeki hastanelerde yapıldığını söyledi. Yıldırım, sınır kapılarından geçerken daha rahat, huzurlu ve hızlı şekilde geçiş için bulunulan illerde PCR testi yaptırmanın hem yolculara hız kazandıracağını hem de sınır kapılarında olası birikmeleri engelleyeceğini hatırlattı. Yıldırım, “Zaten Edirne’ye vardıklarında kendilerine sonuçları e-Nabız üzerinden ulaşmış olacak. Hiçbir sorun yaşamadan yollarına devam edecekler.” dedi.

Uygulama eleştirileri de beraberinde getiriyor

Almanya, Türkiye’den dönecekler için yeni şartlar getirirken, Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) riskli bölgeler listesinde yer alan diğer ülkelerden dönenler için Almanya’da ücretsiz test imkânı sunuluyor. Tatil dönüşü testi pozitif çıkanlar da Almanya’da kendi evlerinde karantinaya girebiliyor. Bu yönüyle Türkiye “özel” muamele görüyor.

Öte yandan turizmciler de tatilciler için yeni uygulamanın caydırıcılığına dikkat çekiyor. Türkiye’de testin pozitif çıkması durumunda ülkede 14 gün fazladan kalınmasının beraberinde 14 günlük ek masrafın karşılanması, ailelerin geçici olarak parçalanması gibi sorunları da getireceğine işaret eden turizmciler uygulamanın kaldırılmasını talep ediyor.

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş