Gündem

Almanya’da Başörtülü Öğretmen Hakkında Mahkeme Kararı Memnuniyetle Karşılandı

Almanya’da Federal İş Mahkemesinin, başörtüsü taktığı gerekçesiyle öğretmenin çalışmasına izin verilmemesinin ayrımcılık olduğuna yönelik kararı, Müslüman dernekler, ırkçılıkla mücadelede eden örgütlerce memnuniyetle karşılandı. Davayı kazanan başörtülü öğretmen ise karara inanamadığını söyledi.
29 Ağustos 2020
İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici

Almanya’da Federal İş Mahkemesi Müslümanların ve başörtülülerin merakla beklediği davayı sonuçlandırırken, eyalette başörtülülere öğretmenlik yolunu açan karar sevinçle karşılandı. Berlin Merkezli Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, “Öğretmenin başörtüsü nedeniyle çalışmasına izin verilmemesinin ayrımcılık olduğu kararı Berlin’deki Müslümanlar için büyük önem taşıyor.” dedi.

Berlin İslam Federasyonu Başkanı Murat Gül “Başörtülü öğretmenlere yönelik adaletsizliğin ortadan kalkacağına inanıyorum. Kimsenin ırkından, dininden, renginden, inancından dolayı dışlanmaması gerekir.” şeklinde konuşurken.

GegenBerufsverbot adlı oluşumun Sözcüsü Miriam Aced “Bu karar, Müslüman kadınlar hatta tüm kadınlar için bir kazançtır. Çünkü din özgürlüğü, kişinin mesleğini seçme hakkı ve kadın erkek eşitliği gibi temel haklar Almanya’daki herkesi ilgilendiriyor. ” dedi.

Davayı kazanan başörtülü öğretmen Camia’ya konuştu: “Karara inanamadım”

Berlin Eyaleti’nde öğretmenlere Tarafsızlık Yasası’na dayandırılarak başörtüsü yasağı getirilmesi konusunu hukuka taşıyan ve dünkü mahkemeyi kazanan öğretmen, artık umudunu kestiği bir dönemde alınan karara hâlâ inanamadığını söyledi. Davacı öğretmen,  “Mahkeme kararını ilk duyduğumda inanamadım, hayal gibiydi. Çünkü artık neredeyse ümidimi kesmek üzereydim. İş hayatında başka alternatiflere bakıyordum. Bu neticeye ulaşmak için de hiçbir zaman pes etmedim. Federal Mahkemeye kadar konuyu taşıdık. Tabii ki böyle bir karar çok sevindirici hem kendim için hem diğer başörtülüler için çok güzel bir netice.” şeklinde konuştu.

“Başörtülü kadınların toplumdan dışlanmaması lazım.”

Almanya İslam Konseyi (İR) Başkanı Burhan Kesici, Berlin İslam Federasyonu (İF) Başkanı Murat Gül ile Irkçılığa karşı ve kadın haklarını savunma konusunda çalışmalar yürüten birçok örgütün bir araya geldiği “GegenBerufsverbot” adlı oluşumun Sözcüsü Miriam Aced, Federal İş Mahkemesinin dün verdiği kararı, değerlendirdi. Kesici, kararın memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Bu karar, Berlin’deki Müslümanlar için büyük önem taşıyor.” dedi.

Kesici, karardan sonra başörtülü öğretmenlerin Berlin’deki okullarda çalışma imkanı bulmalarını ve yıllardan beri karşı karşıya kaldıkları ayrımcı uygulamadan kurtulmalarını umut ettiğini söyledi. Mahkemenin Berlin’de uzun süreden beri yürürlükte bulunan “Tarafsızlık Yasası”nı anayasaya aykırı olduğuna hükmettiğine işaret eden Kesici, “Bu yasa, hem hukukçular hem de toplumda tartışılıyordu. Çağa uygun bir yasa değil zaten. Berlin Eyalet İş Mahkemesi de daha önce yasanın anayasaya aykırı olduğu yönünde karar vermişti. Yüksek Mahkemenin bunu tescil etmesi bu açıdan da önemli.” ifadesini kullandı.

Kesici, kararın Berlin eyalet hükümetince uygulanmasını talep ettiğini ve bunun takipçisi olacağını vurgulayarak, “Kamuda tüm alanlarda başörtülü çalışmak isteyen kadınların yolunu açmak gerekir. Başörtülü kadınların toplumdan dışlanmaması lazım.” dedi.

“Irkçılara verilen önemli bir cevap oldu”

İF Başkanı Gül, yıllardan beri öğretmen olan ve okullarda görev almak isteyen başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılığın devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu karardan sonra adaletsizliğin ortadan kalkacağına inanıyorum. Kimsenin ırkından, dininden, renginden, inancından dolayı dışlanmaması lazım. Berlin’de birçok dinden ve ırktan kişi yaşıyor. Bu çoğulculuğun, devletin her kademesine yansıması lazım.”

Berlin’de uzun zamandan beri öğretmen sıkıntısı çekildiğine işaret eden Gül, böyle bir sıkıntı yaşanırken sadece başörtüsü taktığı için öğretmenlerin işe alınmamasının anlamsız olduğunu kaydetti.

Yalnızca öğretmen olarak değil devletin diğer alanlarında da başörtülü kadınların işe alınması gerektiğine dikkati çeken Gül, “Polis, savcı, hâkim gibi meslekler de başörtülü kadınlara açılmalı.” dedi. Gül, kadın hakları açısından da mahkemenin verdiği kararın olumlu olduğunun altını çizdi. Kararın, ülkede ırkçı söylemlerin ve özellikle başörtülü kadınların tahkir edilmesinin arttığı bir dönemde verildiğini ifade eden Gül, “Bu, ırkçılara verilen önemli bir cevap oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kararın uygulanıp uygulanmayacağını takip edeceğiz”

GegenBerufsverbot adlı oluşumun Sözcüsü Miriam Aced de mahkemenin verdiği karara çok sevindiğini dile getirerek, “Bu karar, Müslüman kadınlar hatta tüm kadınlar için bir kazançtır. Çünkü din özgürlüğü, kişinin mesleğini seçme hakkı ve kadın erkek eşitliği gibi temel haklar Almanya’daki herkesi ilgilendiriyor.” dedi. Mahkemenin kararı açıklamasından sonra bu konudaki mücadelenin bitmediğini vurgulayan Aced, poliste ve yargıda çalışmak isteyen başörtülü kadınların da var olduğunu, onların da buralarda istihdam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Aced, öncelikli olarak bu kararın uygulanıp uygulanmayacağını takip edeceklerinin altını çizdi. Ayrımcılık nedeniyle mesleğini yapamayan başörtülü kadınların sayısının bilinmediğini ifade eden Aced, birçok kadının hukuki mücadele yoluna gitmeye cesaret edemediğine işaret etti. Aced, ayrımcılığa uğradığını düşünen kadınlara ilgili mercilere şikâyette bulunmaları çağrısında bulundu.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş da yaptığı basın açıklamasında Federal İş Mahkemesi’nin kararını, başörtüsü tartışmalarını nesnel ve yapıcı bir zemine taşıma adına bir fırsat olarak değerlendirmişti.

Dava süreci

Berlin İş Mahkemesi 2018’de, söz konusu öğretmenin başörtüsüyle ders verebilmek için Berlin eyaletine karşı açtığı davayı, Tarafsızlık Yasası’nı gerekçe göstererek reddetmişti. Öğretmenin buna itiraz etmesi üzerine bir üst mahkeme olan Eyalet İş Mahkemesi, yerel iş mahkemesinin kararını haksız bulmuş ve mağdur öğretmene 5 bin 159 avro tazminat ödenmesine karar vermişti. Mahkeme, Tarafsızlık Yasası’nın öğretmeni dini inancından dolayı dezavantajlı duruma düşürdüğüne hükmetmişti. Berlin Eyalet Yönetimi, bunun üzerine davayı Federal İş Mahkemesi’ne temyize götürmüştü. Davada başörtüsü yasağını savunan Berlin eyaletinin avukatlığını Seyran Ateş yaptı.

Erfurt kentindeki Federal İş Mahkemesinde görülen temyiz davasında, açıklanan kararda, başörtüsü taktığı gerekçesiyle okulda çalışmasına izin verilmeyen öğretmenin dini inancı nedeniyle ayrımcılığa uğradığı belirtilerek, Eyalet İş Mahkemesinin kararı onandı. Mahkeme, Berlin eyaletinde 2005’te yürürlüğe giren Tarafsızlık Yasası’nda yer alan genel başörtüsü yasağının da anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Federal İş Mahkemesinin kararında, Anayasa Mahkemesinin 2015’te verdiği karara atıfta da bulunuldu. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş