Gündem

İsveç’te Irkçılar Kur’an-ı Kerim Yakarak Sokakları Karıştırdı

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Partei Strammer Kurs) üyesi üç kişinin Kuran-ı Kerim’i yakarak sosyal medyada yayımlaması üzerine İsveç'in Malmö kentinde olaylar çıktı. Ülkedeki Müslümanlar gelişmelerden endişeleniyorlar.
30 Ağustos 2020

Danimarkalı ırkçı politikacı Rasmus Paludan’ın İsveç’te Kur’an yakma provokasyonu eylemleri toplumsal kargaşa meydana getirdi. Paludan’ın gösteri yaparak Kur’an-ı Kerim’i Cuma namazı kılındığı sırada bir cami yanında yakma girişiminin polis ve mahkeme tarafından engellenmesi sonrası gelişen olaylarda Malmö kentinde Müslüman göstericiler polislerle çatıştı.

Çatışmalarda birçok araç ateşe verilirken, sokaklar savaş alanına döndü. Polis, 20 kişiyi gözaltına aldı. Olaylarda çok sayıda polis de hafif şekilde yaralandı.

AŞIRI SAĞ TAHRİK EDİYOR

Önce polisin sonra da yüksek mahkemenin aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Partei Strammer Kurs) Başkanı Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim’i yakmasına müsaade etmemesi üzerine partinin çeşitli temsilcileri Kuran-ı Kerim’i yakarak görüntüleri sosyal medyada yayımladı.

Rasmus Paludan’ın iki yıl süre ile İsveç’e girişi yasaklandı. Bunun üzerine aşırı sağ gruplar, Paludan’ı desteklemek için yasadışı gösteri yaptı. Bu gösteri esnasında Kur’an-ı Kerim yakıldığı iddiaları kenteki Müslümanların sert tepkisine yol açtı.

Müslüman göstericiler ile polis çatıştı. Çatışmada çeşitli araçlar ateşe verildi.

AŞIRI SAĞIN İSTEDİĞİ OLDU!

Malmö kentinde yaşayan Müslümanların aşırı sağcıların istediği kaos ortamının doğmuş olduğuna dikkat çeken ülkedeki İslamî kuruluşlar ve imamlar gelişmelerden dolayı endişeli olduklarını bildirdi.

Tepki olayları sonrasında ortaya çıkan durumun, İslam ve Müslümanlar tarafından kabul edilebilecek bir durum olmadığına vurgu yapan imamlar, “Aşırı sağ böylece istediğini elde etti. Ama, Allah buna razı olmaz.” dedi.

Arlöv Camii İmam-Hatibi Samir Muric olayları yatıştırmak için Malmö’de çabaladığını ancak, kalabalığın öfkesine hakim olamadığını bildirdi. Sosyal medyadan yaptığı açıklamada: “Öfkeliyim. Bu sadece aşırı sağcı güçleri destekler ve dinimize olan nefreti çoğaltır. Göstericiler tam bir tuzağa düştüler ve o Danimarkalı aptal herifin tam olarak istediğini yaptılar.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş