Gündem

İsveç’te Irkçıların Kur’an-ı Kerim Yakması Sokakları Karıştırdı

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Partei Strammer Kurs) üyesi üç kişinin Kuran-ı Kerim’i yakarak sosyal medyada yayımlaması üzerine İsveç'in Malmö kentinde olaylar çıktı. Ülkedeki Müslümanlar gelişmelerden endişeleniyorlar.
30 Ağustos 2020

İsveç’te ırkçıların Kur’an-ı Kerim yakması tepki topladı. Danimarkalı ırkçı politikacı Rasmus Paludan’ın İsveç’te Kur’an yakma provokasyonu eylemleri toplumsal kargaşa meydana getirdi. Paludan’ın gösteri yaparak Kur’an-ı Kerim’i Cuma namazı kılındığı sırada bir cami yanında yakma girişiminin polis ve mahkeme tarafından engellenmesi sonrası gelişen olaylarda Malmö kentinde Müslüman göstericiler polislerle çatıştı.

Çatışmalarda birçok araç ateşe verilirken, sokaklar savaş alanına döndü. Polis, 20 kişiyi gözaltına aldı. Olaylarda çok sayıda polis de hafif şekilde yaralandı.

AŞIRI SAĞ TAHRİK EDİYOR

Önce polisin sonra da yüksek mahkemenin aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Partei Strammer Kurs) Başkanı Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim’i yakmasına müsaade etmemesi üzerine partinin çeşitli temsilcileri Kur’an-ı Kerim’i yakarak görüntüleri sosyal medyada yayımladı.

Rasmus Paludan’ın iki yıl süre ile İsveç’e girişi yasaklandı. Bunun üzerine aşırı sağ gruplar, Paludan’ı desteklemek için yasadışı gösteri yaptı. Bu gösteri esnasında Kur’an-ı Kerim yakıldığı iddiaları kenteki Müslümanların sert tepkisine yol açtı.  Müslüman göstericiler ile polis çatıştı. Çatışmada çeşitli araçlar ateşe verildi.

AŞIRI SAĞIN İSTEDİĞİ OLDU!

Malmö kentinde yaşayan Müslümanların aşırı sağcıların istediği kaos ortamının doğmuş olduğuna dikkat çeken ülkedeki İslamî kuruluşlar ve imamlar gelişmelerden dolayı endişeli olduklarını bildirdi.

İsveç’te ırkçıların Kur’an-ı Kerim yakmasına tepki olayları sonrasında ortaya çıkan durumun, İslam ve Müslümanlar tarafından kabul edilebilecek bir durum olmadığına vurgu yapan imamlar, “Aşırı sağ böylece istediğini elde etti. Ama, Allah buna razı olmaz.” dedi.

Arlöv Camii İmam-Hatibi Samir Muric olayları yatıştırmak için Malmö’de çabaladığını ancak, kalabalığın öfkesine hakim olamadığını bildirdi. Sosyal medyadan yaptığı açıklamada: “Öfkeliyim. Bu sadece aşırı sağcı güçleri destekler ve dinimize olan nefreti çoğaltır. Göstericiler tam bir tuzağa düştüler ve o Danimarkalı aptal herifin tam olarak istediğini yaptılar.” dedi.

Danimarka’da, Kur’ân-ı Kerîm yakan ve İslam düşmanlığı yapan Stram Kurs (Sert Çizgi) Partisi lideri Rasmus Paludan, 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.Kur’ân-ı Kerîm yakarak gündemde kalan Paludan, 2019’da yapılan parlamento seçimlerinde aldığı yüzde 1,79 oyla yüzde 2 barajını aşamayarak, parlamentoda temsil edilme hakkı elde edememişti.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş