Toplum

Çocuklarda En Çok Rastlanan Koronavirüs Belirtisi: “Aşırı Yorgunluk, Ateş ve Başağrısı”

Koronavirüsü çocuklarda farklı belirti gösteriyor. Virüse yakalanan çocuklarda en çok yorgunluk, ateş ve başağrısı görülürken, 3’te biri her hangi bir semptom göstermiyor.
08 Eylül 2020

İngiltere’de yapılan bir araştırmada çocuklarda koronavirüs belirtisinin en çok aşırı yorgunluk, ateş ve başağrısı olarak görüldüğü ortaya çıktı.

Yeniden aratan koronavirüs vakaları üzerine her yaş grubuna göre belirti tespiti yapılmasını isteyen araştırmacılar, çocuklarla gençler ve erişkinlerde koronavirüsün belirtilerinin birbirinden farklılık arzettiğini, ama birbirine benzer şikayetlerin de bulunduğunu bildirdi.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, araştırmayı yapan Londra’daki King’s College Üniversitesi ilerleyen süreçte ise çocukların öksürüğünün giderek arttığını, buna tat ve koku azalmasının eklendiğini bildirdi.

Araştırmayı yöneten Prof. Tim Spector “İnsanlara artık, ateş, öksürük ve koku azalması gibi genel bir uyarı yapmaktansa, artık her yaşa özel semptomları söylemeliyiz” dedi.

16 bin kişi arasında yapılan testlerde kovid-19 virüsüne yakalandığı tespit edilen 198 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, virüse yakalansa bile çocukların 3’te birinin ateş, yorgunluk ve öksürük gibi herhangi bir belirti göstermediği de ortaya çıktı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş