IRKÇILIK
Gündem

İngiltere Mahkemelerdeki Irkçılığı Tartışıyor

İngiltere’de Alexandra Wilson isimli siyahi bir avukat bir günde 3 kez aynı mahkemede sanık olarak algılandı. Wilson’un şikayette bulunması üzerine pek çok avukat da aynı muameleyle karşı karşıya kaldığını açıkladı.
26 Eylül 2020
Wilson Avukat olduğu halde, aynı gün aynı mahkemede 3 kere sanık yerine konuldu. @twitter

Çeşitli mahkemelerde avukatlık yapan Alexandra Wilson’un resmen şikayette bulunması ile, İngiltere’de mahkemelerdeki ırkçı tutumlar tartışılmaya başlandı. Alexa Wilson’un genel görüntüsünün bir “İngiliz”e uymaması sebebiyle sürekli olarak “sanık” muamelesine tabi tutulduğunu açıkladığı gelişmeler sonrasında, aynı şekilde pek çok avukat da şikayette bulundu.

Şikayet üzerine, İngiltere Mahkeme ve Muhakeme İdaresi Başkanı Kevin Sadler özür diledi. Wilson, mahkeme görevlilerinin acilen ırkçılık eğitiminden geçmesini istedi.

AYNI GÜN AYNI MAHKEMEDE 3 KERE SANIK YERİNE KONULDU

Mahkemelerden birinde aynı günde aynı mahkemede 3 kere avukat olduğu hâlde sanık yerine konulan Alexandra Wilson “Öylesine yoruldum ki, artık tamamıyla bittim” diye açıklama yaptı. Wilson ayrıca, kendisi gibi siyah görünen kimselerin hemen sanık sandalyesine oturtulmasının artık dayanılmaz boyutlara ulaştığını söyledi.

Söz konusu olayda, 25 yasındaki avukat Alexandra Wilson, önce, mahkeme girişinde güvenlik tarafından durduruldu. İsmi soruldu, sanıklar arasında böyle bir ismin olmadığı söylenerek içeri alınmamak istendi. Ama, o bir avukat olduğu için ismi sanıklar listesinde değildi.

Sonra mahkeme salonuna girerken, Wilson’un, gazeteci olduğunu sandığı bir kadın Wilson’un hemen içeriye girmemesini, mübaşirin ismini okuduğunda girmesini söyledi. Wilson avukat olduğu için içeriye ne zaman girileceğini bildiğini söyledi.

Mahkeme salonuna girdiğinde ise hemen bir görevli bağırarak, “Dışarıda bekle, seni çağıracaklar.” diye üzerine geldi. Wilson “Ben avukatım” dedi. Sonra avukatların olduğu yere gidince de diğer avukatlar Wilson’a, duruşma için mübaşirin çağrısını beklemesi gerektiğini söylediler. Wilson “Ben de avukatım onu da biliyorum.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş