Dünya
Dünya

Trump, Ku Klux Klan ve Antifa’yı Terör Örgütü İlan Edecek

ABD Başkanı siyahilerin oyunu alabilmek için bir plan hazırladı. Plana göre, siyahilerin ekonomideki payı artırılacak, siyahi düşmanı Ku Klux Klan örgütü terör örgütü ilan edilecek. 19 Haziran köleliğin kaldırıldığı gün de federal tatil ilan edilecek.
26 Eylül 2020

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, çok az oranda oy aldığı siyahilerin oylarını alabilmek için “Platinum Plan” isimli bir plan açıkladı. Plana göre, ABD’de köleliğin yasaklandığı ve Juneteenth diye meşhur olan 19 Haziran gününü federal tatil ilan etmek de var.

ABD Başkanı Trump ayrıca bu plan gereği, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı grup Ku Klux Klan örgütünü de terör örgütü ilan etmeyi gündemine aldı. Trump Ku Klux Klan ırkçı örgütü ile birlikte bir sol hareket olan ve polis şiddetine karşı ülkedeki sokak eylemlerinde yaşanan şiddetin sorumlusu olarak gördüğü solcu Antifa’yı da ‘terör örgütü’ olarak tanıyacak.

TRUMP SİYAHİLER İÇİN ÇOK ŞEY YAPMIŞ

Görevleri süresince Afrikalı Amerikalıların işsizlik oranlarının tarihin en düşük seviyesine indiğini belirten Trump, “Siyahi Amerikalılar için 3 yılda yaptıklarımız, Joe Biden’ın 47 yılda yaptıklarından fazla.” dedi. Trump siyahilerin ekonomide daha fazla etkin hâle gelmesi için çalışacaklarını söyledi.

Trump, kendilerinin Demokratların aksine çözüm odaklı çalıştıklarını savunarak, “Siyah toplumun güvenliği için çalışmak yerine, Demokratlar, polisimize saldırıyor ve aşırı solcu isyancıları, yağmacıları ve anarşistleri güçlendiriyor. Cumhuriyetçi Parti olarak biz, henüz doğmamışlar da dahil tüm siyahilerin hayatının korunması gerektiğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

TRUMP’IN PLANINDA NE VAR?

“Platinum Plan” isimli yeni planda, siyahilerin, ihtiyaç duyduğu sermayeye ulaşmaları 500 milyar dolara kadar artırılırken, plan kapsamında siyahilerin yönetiminde 500 bin yeni iş yeri açılması ve 3 milyon istihdam oluşturulması öngörülüyor.

Planda, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı grup Ku Klux Klan ve ülkedeki sokak eylemlerinde yaşanan şiddetin sorumlusu görülen Antifa’nın “terör örgütü” olarak tanınacağı belirtilirken, siyahilere yönelik “linçlerin” de “nefret suçu” kapsamında değerlendirileceği vurgulanıyor.

Ku Klux Klan Siyahilerle, Katolik, Yahudi ve Eşcinsellerin ortadan kaldırılmasının Tanrının iradesi olduğuna inanıyor. Geçen yılbaşında Almanya’da da bu örgütün faaliyette bulunduğu açıklanmıştı. (aa/ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş