Koroanvirüs Önlemleri
Gündem

Almanya’da Restoranlara Sıkı Kontrol: Yanlış Bilgi Verene 50 Euro Ceza

Kovid-19 virüsüne karşı mücadele kapsamında Almanya’da yeni önlemler alınıyor. İçki tüketilen kafe, bar ve restoranlarda ve eğlence mekânlarında telefon ve kimlik bilgisini yanlış verenlere 50 Euro para cezası kesilecek.
30 Eylül 2020

Alman Hükümetinin Kovid-19 kapsamında aldığı önlemlere yenileri eklenmeye devam ediyor. Sonbahar ve kış dönemi için, özellikle içki ve eğlence yerlerinde sınırlamalar getiriliyor. Önlem planına göre, bar, restoran ve kafelerde isim ve kimlik bilgilerini yanlış verenlere 50 Euro para cezası kesilecek. Böylece mekânlara girenler daha etkin bir şekilde tespit edilmesi ve olası kovid-19 virüsünün bulaşma durumunda filyasyon çalışmalarının hızlandırılması hedefleniyor. Ayrıca bu tarz mekanlarda, belirli bir saatten sonra içki servisi olmayacak ve her bölgede salgının güncel durumuna göre değişiklikler yapılabilecek.

Her hafta koronavirüs vakaları tespit edilecek ve vakalar 100 bin nüfusta 35’i geçerse, özel işletmelerde 25 ve kamusal işletmelerde en fazla 50 kişi içeri alınacak. Vaka sayısının 100 bin nüfusta 50’yi geçtiği durumlarda ise özel işletmelerde 10 ve kamusal işletmelerde 25 kişi içeriye alınabilecek.

Kapalı Mekânlara Havalandırma Zorunluluğu

Sonbahar ve kış ayları için tüm dünyada grip dalgası ve zatürre oranında bir artış bekleniyor. Bununla birlikte hastanelerde ve yoğun bakım ünitelerinde fazla yoğunluk olmaması için, ateş ölçen ambulanslar görevde olacak. 65 yaş ve üstü olan kişilere ve ayrıca kronik rahatsızlığı olanlara grip aşısı yapılacak ve sosyal mesafe, maske kurallarına uymayanların kolayca ihbar edilebileceği bir mobil aplikasyon geliştirilecek. Kapalı mekânlara ise düzenli olarak havalandırma zorunluluğu getirilecek. (ala)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş