AVRUPA
Gündem

Avrupa’da Müslüman Gençler Camilerde Buluşuyor

Avrupa’da Müslüman Gençler, koronavirüsün salgınının ortaya çıkışından sonra tekrardan camilerde çeşitli faaliyetlerde buluşuyor.
01 Ekim 2020
Avrupa'da Müslüman Gençler, salgının başlangıcından sonra tekrardan camilerde buluşuyor.

Avrupa’da Müslüman gençler, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının başlangıcından sonra tekrardan camilerde çeşitli faaliyetlerde buluşuyor. Avrupa’da camiler de yaklaşık yarım sene boyunca zorlu bir dönem geçirdi. Bu durum özellikle Avrupa’da camilerde çeşitli faaliyetler yapan ve gençleri buralarda toplayan gençlik teşkilatlarını da etkiledi. Gençler bir müddet camilerden uzak kaldı.

“Gençlerimiz teşkilat çalışmalarında aktif rol almanın gayretinde oldular”

Salgının ilk döneminde ibadete kapalı tutulan camiler, daha sonra kapılarını kısmi olarak açtı. Konuyla ilgili Camia’ya açıklamalarda bulunan İslam Toplumu Millî Görüş Gençlik Teşkilatı Başkanı Ünal Ünalan, “Gençlerimiz bu salgın sürecinde herkes gibi sosyal yönden etkilenmekle beraber yine de teşkilat çalışmalarında aktif rol almanın gayretinde oldular. Tabii ki bu süreçte sosyal mesafe ve sağlık kurallarına da uymayı ihmal etmeden, özellikle de bir araya gelme ihtimallerinin olmadığı süreçlerde online üzerinden toplantı, sohbet ve programlarını ihmal etmeden farklı bir metotla ama aynı aşk ve azimle yapmanın gayretinde oldular.” diye kaydetti.

“GENÇLER BU SÜREÇTE BİR ARAYA GELEMEMEKTEN ÜZÜNTÜ HİSSETTİ”

Gençlerin, ev sohbetleri, cami sohbetleri gibi sosyal aktivitelerde iç içe yaşadıklarından dolayı bu süreçte bir araya gelememekten üzüntü hissettiklerini belirten Ünalan, gençlerin online alternatifleri kullanarak, ideallerini yaşamak ve görevlerini yerine getirmek için bütün çalışmalarda gayretlerini ortaya koyduklarını belirtti. Gençlerin kendi sağlıklarını muhafaza etmekle beraber sosyal sorumluluklarını da bu süreçte ihmal etmeyerek, özellikle bakıma muhtaç, ihtiyaç sahibi olan kişilere “Komşuna el uzat “projesi ile beraber alışverişlerini yapamayan yaşlı ve hasta komşularına el uzatarak onlara yardımcı olduklarını da ifade ederken, “Onların ihtiyacını gidermek adına bir çok bölgemizde ve şehrimizde ciddi bir şekilde tanıtımlar yaparak, organizasyon gerçekleştirerek, sorumluluklarını ve görevlerini toplumsal boyutta ortaya koydular.” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZ ŞU ANDA CAMİYE GELMENİN  GÜZELLİĞİNİ YAŞIYORLAR”

Yaz sezonunun geride bırakılmasıyla birlikte ise IGMG Gençlik Teşkilatları, camilerdeki faaliyetlere start verdi. Buna göre haftalık ilmî sohbetler, spor faaliyetleri ve çeşitli aktiviteler ile tekrardan gençler camilerde buluşuyor. Salgın nedeniyle mesafe kuralı ve maske zorunluluğu ile gerçekleştirilen sohbetler büyük ilgi görüyor. Bu konuyla ilgili de konuşan Başkan Ünalan, “Pandemi sürecinde gençler camiye gidememenin üzüntüsünü yaşıyorlardı ama camilerimizin sağlık ve sosyal mesafe şartlarına uyarak açılmasıyla gençlerimiz büyük bir heyecanla camiye gelmenin ve lokal sohbeti yapabilmenin toplantılarda bir araya gelebilmenin şu anda güzelliğini yaşıyorlar. Bunun ne büyük imkan ve ne büyük bir nimet olduğunu da kendileri bizlere söylüyorlar. Gençlerimizin bütün dünyanın bu süreci yaşadığı şu günlerde sağlık şartlarına ülkelerinde eyaletlerinde ve şehirlerindeki sağlık yetkililerinin verdiği kararlara en iyi şekilde uyarak ama sosyal yönden de olması gerekeni hassasiyetle yerine getirerek yaşamlarına devam etmeleri gerektiğine inanıyoruz . Tabii ki her şeyden önce sağlık, sağlık, sağlık.” diye belirtti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş