Toplum

Almanya’da Sokakta Maske Takma Zorunluluğu Getiriliyor

Almanya’da koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısında ciddi artış tespit edildi. Bunun üzerine Başbakan Angela Merkel 11 büyükşehir belediye başkanı ile kriz toplantısı düzenledi. Pandemi ile mücadele kapsamında belirli sokaklarda maske takılması zorunluluğu da getirildi.
10 Ekim 2020
Almanya’da Sokakta Maske Takma Zorunluluğu Getiriliyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin, Hamburg, Bremen, Münih, Frankfurt, Köln, Düsseldorf, Dortmund, Essen, Leipzig ve Stuttgart olmak üzere 11 büyükşehir belediye başkanıyla yaptığı videokonferansın ardından başkent Berlin’de basın toplantısı düzenledi. Alınan yeni önlemleri açıklayan Başbakan Merkel, Alman Ordusu ve Robert Koch Enstitüsü‘nden korona merkezlerine uzmanlar gönderileceğini söyledi. Merkel, son 7 günde 100 bin kişide 50’den fazla yeni vaka görülen şehirlerde tedbirlerin sıkılaştırılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

DIŞARIDA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU

Merkel yeni vakaların söz konusu sınırı aştığı şehirlerde, sosyal mesafeye uyulması mümkün olmayan kamusal alanlarda maske takma zorunluğunun getirilmesi, restoran ve lokantaların belirli saatlerde kapatılması ve alkol satışının kısıtlanması gibi tedbirlerin alınacağını aktardı. Merkel, kamusal alanda temas kısıtlamasının da getirilebileceğini kaydetti. Bunun yanı sıra düğün, nişan, özel eğlence ve etkinliklere katılım sayılarında daha fazla kısıtlama gerilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı.

ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM

Endişe verici bir durumla karşı karşıya olduklarını, tedbirlere uyulmadığında salgının kontrol edilemeyeceğini vurgulayan Merkel, “Bunun hastalar, sağlık sistemi ve toplumsal yaşam için ne anlama geldiğini maalesef salgında ikinci dalgayı yaşayan bazı Avrupalı dostlarımızda şu an görülüyor. Önümüzdeki aylarda, Almanya’da böyle bir gelişme yaşanmamasını istiyorum.” dedi.

SALGINLA MÜCADELEDE ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI

Merkel, salgınla mücadelede toplumsal hayatın ve ekonomik faaliyetlerin devam etmesi ve okulların açık kalmasının öncelik taşıdığını ifade etti. Salgının kontrol altında tutulabileceğini anlatan Merkel, “Vaka sayıları artıyor. Ancak biz buna karşı güçsüz değiliz ve bir şeyler yapabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.”Büyükşehirlerde, ülkedeki pandemiyi kontrol altında tutup tutamayacağımız ve kontrolü kaybedip kaybetmeyeceğimiz görülecek.” diyen Merkel, salgınla mücadelede önemli bir dönün noktasında bulunduklarını ifade etti.

ÖNLEMLER BİR GÜN SONA ERECEK

Başbakab Merkel 10 gün içinde korona vakalarındaki yükseliş durdurulamazsa, önlemlerin sıkılaştırılacağını vurguladı. Ayrıca bulaş zincirini takibin mutlaka sağlanması gerektiğini, aksi takdirde virüsün kontrolsüz yayılacağını açıklayan Merkel, özellikle gençlere sabırlı olmaları konusunda çağrıda bulundu, “Önlemler bir gün sona erecek ve her şey eskisi gibi olacak. Fakat şu an kısıtlamalara hem kendiniz için hem de aileniz için katlanmalısınız.” dedi.

SON İKİ GÜNDE ÜST ÜSTE 4 BİNİN ÜZERİNDE VAKA

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısının son 24 saatte 4 bin 516 arttığı bildirildi. Açıklamada, böylelikle toplam vaka sayısının 314 bin 660’a yükseldiği ifade edildi. Son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 11 kişinin öldüğü aktarılan açıklamada, Almanya genelinde virüs nedeniyle ölenlerin sayısının 9 bin 589’a yükseldiği belirtildi. Açıklamada, Kovid-19’dan iyileşenlerin sayısının 271 bin 800 olduğu da kaydedildi. Ülkede yeni vaka sayısı dün 4 bin 58 olarak açıklanmıştı. Böylelikle yeni vaka sayısının 2 gün üst üste 4 binin üzerinde çıkması dikkat çekti. (AA)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş