Gündem

Almanya Koronavirüs Önlemlerini Artırdı

Almanya’daki 11 eyalet, Almanya içindeki risk bölgelerinden gelenlerin negatif korona testi olmaması durumunda otellerde konaklamasına müsaade etmeyecek. Mecklenburg-Vorpommern ayrıca 14 günlük karantina uygulayacak.
13 Ekim 2020

Almanya artan koronavirüs vakalarına karşı önlemlerini artırdı. Ülkenin büyük bir bölümünde otel türü konaklama hizmetleri askıya alındı. Mecklenburg-Vorpommern eyaleti Almanya’nın risk bölgelerinden gelerek eyaletteki otellerde konaklamak isteyenlerden negatif test isterken, aynı zamanda, 14 günlük de karantina uygulayacak. Berlin, Bremen, Kuzey Ren Vestfalya, Rheinland-Pflaz ve Thüringen eyaletleri haricindeki diğer 11 eyalette, risk bölgelerinden gelenler otellerde kalabilmek için en fazla 48 saat önceden alınmış negatif testi sunmak zorunda.

GELSENKIRCHEN ve LEVERKUSEN DE RİSK BÖLGESİ

Öte yandan, Berlin, Köln, Düsseldorf, Hamburg, Dortmund, Stuttgart ve Münih gibi koronavirüs açısından risk bölgesi ilan edilen şehirlere yenileri ekleniyor. En son olarak Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Gelsenkirchen ve Leverkusen kentleri de risk bölgesi ilan edildi.

Daha önce alınan salgın koruma önlemlerine ilaveten yeni önlemler de geldi. Ancak önlemler hem eyaletlere hem de yerel idarelere göre farklılık arzediyor. Kuzey Ren Vestfalya eyaleti, eyaletteki tüm bölgeler için geçerli olacak olan kısıtlamaları açıkladı. Buna göre, 100 bin nüfusa oranla 7 gün içinde 50 kişinin koronavirüse yakalanması durumunda o bölge risk bölgesi ilan edilecek. Ancak, risk bölgesi ilan etmeden önce de çeşitli kısıtlamalar söz konusu olacak.

DÜĞÜN ve NİŞANLARA 25 KİŞİ SINIRLAMASI

Sayının 35 olması durumunda ek önemler olarak, düğün, nişan, doğum günü gibi özel kutlamalara en fazla 25 kişi katılabilecek. Meydanlarda yapılacak olan toplantı ve mitinglerde maske zorunlu olacak. 1000 den fazla kişinin bir araya geldiği toplantılar yapılmayacak.

Sayının 50’yi geçmesi durumunda ise önlemler daha da artırılacak. Bu durumda bir odada en fazla 5 kişi bulunabilecek. Bar ve lokantalar için 22.00-06.00 saatlerinde yasak saatleri uygulanacak. Toplantılara, meydanlarda en fazla 500 kişi ile kapalı alanlarda ise en fazla 250 kişi ile müsaade edilecek. Yerel idarelerin, eyalet hükümetine bildirerek ek önlemler almaları da mümkün olacak.

Ek önlemler olarak pek çok yerel yönetim okullardaki derslerde, Köln şehri de alış veriş merkezlerinin bulunduğu caddelerde maske zorunluluğu getirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş