Gündem

Almanya, Polis Teşkilatında Irkçılık Olup Olmadığını Araştıracak

Almanya’da polis içerisindeki aşırı sağcı yapılanmaların ortaya çıkması sonrası, emniyet güçleri içindeki ırkçılığın araştırılması yönündeki çağrılar üzerine hükümetin bu araştırmanın yapılması konusunda anlaştığı bildiriliyor. Ancak, İçişleri Bakanı Seehofer, polisi suçlayan bir araştırmayı istemiyor.
20 Ekim 2020

Federal Almanya hükümeti polis teşkilatında ırkçılık olup olmadığını araştıracak. İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in bu yöndeki çağrıları daha önce reddetmesine rağmen, sosyal demokratlarla Hristiyan demokratlardan oluşan koalisyon hükümeti böyle bir araştırmanın yapılması üzerinde anlaştı.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı sosyal demokrat Olaf Scholz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, araştırmanın adının ne olacağı yönünde bir anlaşma için çalışıldığını açıklamıştı.

Başbakan Yardımcısı Olaf Solz’un açıklamaları üzerine söz konusu araştırma hakkında konuşan İçişleri Bakanı Seehofer ise “Polis teşkilatında ırkçılık olduğu iması yapan bir araştırma olmayacak.” diyerek eski pozisyonunu korudu. Ancak, ırkçılık araştırmasının doğrudan polis ile ilgili olmayacağını ve genel olarak toplumda ırkçılık meselesinin araştırılacağını belirten İçişleri Bakanı Seehofer araştırmada ayrıca ülkedeki güvenlik personelinin karşılaştığı güçlükler konusunun da yer alacağını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz ile İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in açıklamalarının birbiriyle çelişmesi de dikkat çekti. Bu arada, İçişleri Bakanlığının bir iç yazışmasında “Polislerimiz tecrübeleri ile yalnız bırakılamaz. Aşırılığa, ırkçılığa ve Yahudi düşmanlığına karşı müsamaha da yok.” denildiği, bu iki ilkenin de hayata geçirileceği belirtiliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş