Gündem

Fransız Hükümeti Bir Cami Daha Kapatıyor

Fransa, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım sebebiyle Paris’te bir camiyi kapatacak. Hükümetin camilerle İslami kuruluşlara karşı yürüttüğü baskı politikasına Müslüman sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.
20 Ekim 2020
Fransız güvenlik güçleri ülkedeki cami ve İslami kuruluşlara baskıyı artıracak

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Paris’in banliyölerinden Pantin’deki bir caminin kapatılacağını bildirdi.

Bakan Darmanin, kapatılacak olan caminin sosyal medya sayfasından, derste Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürü gösteren öğretmene tepki ifade eden bir görüntü paylaştığını söyledi.

Bu paylaşımı gerekçe gösteren Darmanin, kapatılacağını ifade ettiği caminin din görevlisinin çocuklarının, bu ayın başında Paris’in banliyölerinden Bobigny’de kapatılan bir okulun öğrencileri olduğunu belirtti.

Darmanin, ülkede son 3 yılda “radikalleştiği” iddiasıyla camiler dahil 356 yerin kapatıldığını ve 411 yabancının sınır dışı edildiğini aktardı.

Fransa Camiler Birliği “Bu İğrenç Suç Sebebiyle Tüm Müslümanlar İtham Edilmemeli”

Fransa’da camilerle İslami kuruluşların kapatılması ve daha pek çok camiin de kapatılma tehditi altında bulunmasına ülkedeki camilerle Müslüman sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi. Fransa Camiler Birliği (Le Collectif des Mosquées de France) imzası ile yapılan açıklamada Paris’te bir öğretmenin öldürülmesi “tarifsiz suç ve iğrenç eylem” olarak tanımlandı.

Açıklamada “Bu iğrenç eylemin yol açtığı tüm suistimallere karşı ulusal birliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.” denildi.

Fransa Camiler Birliği tarafından yapılan açıklamada ayrıca bu olay sonrasında Fransa’da yaşayan bütün Müslümanların ve bilhassa İslamiyet’in bu tür ithamlar ile genellemeci bir şekilde suçlanmasının kabul edilemezolduğu da ifade edildi.

Açıklamaya ülkedeki çeşitli İslami kuruluşların oluşturdukları bölgesel ve ulusal federasyonların yanı sıra yaklaşık 80 cami cemiyeti imza attı. Ancak, bildiride imzası bulunmasa da pek çok cami bu açıklamaya destek verdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş