Gündem

Fransa’nın İslam’a ve Müslümanlara Karşı Tavrına Tepkiler Yağıyor

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başta olmak üzere ülkedeki yetkililerin İslam karşıtı açıklamaları büyük tepkilere neden oldu.
26 Ekim 2020
@Shutterstock

Pakistan Başbakanı İmran Han, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Macron’un İslam’a saldırarak, Müslümanların duygularını incittiğini ve İslamofobi’yi cesaretlendirdiğini vurguladı. Hz. Muhammed’i hedef alan çirkin karikatürlerin gösterilmesini teşvik eden Macron’un aralarında kendi vatandaşlarının da olduğu Müslümanları kasten kışkırttığını belirten Han, “cehaleti temel alan” Fransız yetkililerin açıklamalarının daha çok nefrete, İslamofobi’ye ve aşırılıkçılığa meydan verilmesine sebep olacağını kaydetti.

EVRENSEL İNSANİ DEĞERLERE ZARAR VERİYOR

Katar Üniversitesi, “İslam dininin ve sembollerinin kasıtlı suistimali” gerekçesiyle Fransız Kültürü Haftası’nı süresiz olarak ertelediğini duyurdu. Üniversite açıklamasında, “İslami değerlerin, sembollerin ve inançların aşağılanması ya da ihlali kesinlikle reddedilmektedir. Bu tür hakaretler, evrensel insani değerlere ve tüm toplumların ulvi değerlerine zarar veriyor.” ifadelerine yer verildi.

Aynı şekilde, Katar’ın önde gelen perakende zincirleri, Fransız ürünlerinin raflardan kaldırılacağını duyurdu. Bahreyn’de düzenlenen gösterilerde ise “Canlar sana feda olsun ya Resulallah” yazılı dövizlerle Fransa’nın İslam karşıtı tutumu protesto edildi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ise Macron’un açıklamalarını “sorumsuz” şeklinde tanımlayarak halklar arasında nefret kültürü yaymayı hedeflediğini belirtti.

PETROL DEVİ İLE YAPILAN ANLAŞMA FESHEDİLSİN ÇAĞRISI YAPILDI

Libya’da ise Başkanlık Konseyi Üyesi Muhammed Amari Zayid, Macron’un ifadelerini kınadı. Devlet Yüksek Konseyi ise yaptığı yazılı açıklamada, Fransa ile ekonomik ilişkilerin durdurulması ve Fransız petrol devi Total ile yapılan petrol anlaşmasının feshedilmesi için hükûmete çağrıda bulundu.

Aynı şekilde, Libyalı sosyal medya kullanıcıları ülkede yaygın olarak satılan gıda ve hızlı tüketim maddeleri başta olmak üzere Fransız mallarına boykot çağrısı yaptı. Beni Velid ve Terhune kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

BU TUTUM “ÜLKEDEKİ VE AVRUPA’DAKİ İSLAM KARŞITI GRUPLARI CESARETLENDİRMEKTİR”

Malezya’da ise İslam Teşekkülü Danışma Kurulu (MAPIM) Başkanı Mohd Azmi Abdul Hamid, yaptığı yazılı açıklamada, “Macron’un açıklamaları, İslam ve Müslümanların durumuna dair cehaletini açıkça ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

Mohd Azmi, Müslümanların içindeki radikal eğilimlerden bahseden Macron’un tek taraflı konuştuğunu belirterek, “İslamofobi ve Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarını kınayamayan Macron’un bu politikası, ülkesindeki ve Avrupa’daki İslam karşıtı grupları cesaretlendirmektedir.” açıklamasında bulundu. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş