Gündem

KRM: “Siyaset, Berlin Mevlana Camii Baskınını Soruşturmalıdır”

“Bu polis baskını Müslümanları kamuoyu önünde karalamış, suçlu ilan etmiş ve toplumdaki İslam düşmanlığını canlandırmıştır. Dinî bir azınlık olarak biz Müslümanlar da inancımıza ve mabetlerimize karşı gereken saygıyı bekliyoruz.”
26 Ekim 2020

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) Berlin Mevlana Camiine polis tarafından yapılan “orantısız” baskını kınadı. Konsey polisin bu zorba baskınının açıklığa kavuşturulması için siyasetçilere çağrıda bulundu.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan KRM dönem sözcüsü Burhan Kesici, “Polisin tutumundan derin bir üzüntü duyduk. Polisin, sabah namazı kılan Müslümanlara sert bir baskın yapması, her türlü saygıdan uzak bir davranıştır.” dedi.

Polisin baskın sırasındaki davranışlarının sıra dışı olduğuna dikkat çeken KRM açıklamasında, polisin çizmeleriyle namaz kılınan yere girmesinin ve cemaatin kendilerinin açacağını söylemesine rağmen yardım sandıklarını kırmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

POLİSE GÜVEN SARSILDI

KRM açıklamasında ayrıca, Almanya’da emniyet güçleri arasındaki ırkçılığın tartışıldığı bir dönemde, Berlin polisinin bu baskınla polise olan güveni iyice sarstığına da dikkat çekildi. Açıklamada özetle şöyle denildi:

“KRM bu polis baskının arka planının araştırılması için siyasetçilere çağrıda bulunmaktadır. Bu polis baskını Müslümanları kamuoyu önünde karalamış, suçlu ilan etmiş ve toplumdaki İslam düşmanlığını canlandırmıştır. Dinî bir azınlık olarak biz Müslümanlar da inancımıza ve mabetlerimize karşı gereken saygıyı bekliyoruz.”

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş