ALMANYA
Gündem

Alman İslam Koleji İmamlık Eğitimine Başlıyor; Müslümanlar Tepkili

Almanya’da İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği, imamlık eğitiminin yapılacağı “İslam Koleji”, Nisan 2021’de açılıyor.
28 Ekim 2020
@Shutterstock

Almanya İçişleri Bakanlığı ve Aşağı Saksonya Eyalet hükûmetinin desteklediği Islam Koleji, 2021 yılının nisan ayından itibaren imamlık eğitimine start verecek. Eğitim, Osnabrück Üniversitesi’nde yapılacak. IKD Başkanı Esnaf Begić, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu eğitim ile Müslümanların başarılı bir şekilde bu ülkeye yerleşmelerine yardımcı olacağız.” ifadelerini kullandı.

Müslümanlar Planlanan “İslamkolleg” Okulunu Eleştiriyor

Almanya İslam Konseyi (Islamrat) Başkanı Burhan Kesici ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, imamlık eğitiminin Almanya’da geliştirilmesi yönündeki çabaları hoş karşıladığını belirtirken, “Fakat siyasetin, İslami cemaatlerin hâlihazırda devam eden imamlık eğitimi projelerinin desteklemesi daha mantıklı ve anayasa uygun olurdu.” diye konuştu. Bunun yerine, anayasaya aykırı yeni bir yapının oluşturulduğunu belirtti. İmamlık eğitiminin İslami cemaatlerin işi olduğunu sözlerine ekleyen Kesici, “Buna göre İslami cemaatler kendi içeriklerini ve çalışma ortaklarını kendi seçiyor. Devlet, meseleye bu şekilde, destekleyici olarak müdahil olmalı.” diye kaydetti.

“İmam eğitimine yapılan siyasi müdahaleler açıklanmaya muhtaçtır.”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş da geçtiğimiz yıl, “İslam Koleji” projesini eleştirmiş, “İmam eğitimi İslami cemaatlerin kendi sorumluluğundadır. Bu sebeple imam eğitimine yapılan siyasi müdahaleler açıklanmaya muhtaçtır.” ifadelerini kullanmıştı.

DITIB Aşağı Saksonya ve Bremen Eyalet Başkanı Ali Ünlü de projeyi eleştirirken, “İmam eğitmek devletin görevi değil.” diye konuştu.

“İslam Koleji”

İki yıllık bir imamlık eğitimi verilecek olan İslam Koleji’nde, Kur’ân-ı Kerîm tilaveti, siyasi eğitim, cemaat pedagojisi gibi toplam yedi alan olacağı kaydediliyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş