ALMANYA
Toplum

Almanya’da Milyonlarca Aracın Geçtiği Köprü, Başörtülü İnşaat Mühendisinin Eseri

Yapımından bugüne kadar milyonlarca aracın geçtiği Hanau-Dortmund güzergâhındaki köprü, başörtülü inşaat mühendisi Nursen Elemenler tarafından tasarlandı.
31 Ekim 2020

Almanya’da, yapımından bu yana milyonlarca aracın geçtiği Hanau-Dortmund güzergâhındaki otoban üzerindeki köprü, başörtülü inşaat mühendisi Nursen Elemenler tarafından tasarlandı. Siegen’de doğup büyüyen Nursen Elemenler, eski köprünün iki şerit üzerinde yapıldığını ve yetersiz olduğu için üç şeride genişlettiklerini ifade etti. Yaptıkları köprünün, güzergâh üzerindeki ilk üst geçit olduğunu belirten Elemenler, bundan sonra yapılacak üst geçitlerin, bu örnek üzerine yapılacağını kaydetti.

“İnşaat mühendisi olmaya karar verdiğimde olumsuz tepkiler almıştım”

Lise yıllarında hedefinin mimar olmak olduğunu belirten Elemenler, “Fakat üniversiteye meslek araştırması için gittiğimde bana inşaat mühendisliğini önerdiler. İnşaat mühendisi olmaya karar verdiğimde herkes çok şaşırmıştı, olumsuz tepkiler almıştım.” diye konuştu. “Erkek işi” olarak tanımlanan bir alanda başörtülü bir kadının çalışmasına o dönem iyi bakılmadığını ifade eden Elemenler, bu tepkilere kulak asmadığını ve eğitimini başarıyla tamamlandığı belirtti.

“Bir topluluğun önünde konuşmayı IGMG’den öğrendim”

Öte yandan Elemenler, İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG)’nin yaşantısında önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Gençlik yıllarında IGMG Siegen Şubesi Kadınlar Gençlik Teşkilatı Başkanı olarak, gençlerle yaptıkları faaliyetlerin, şu anki sosyal ve iş hayatına büyük kazanımlar olarak geri döndüğünü belirten Elemenler, ‘’Bir topluluğun önünde konuşmayı, sunum yapmayı IGMG’den öğrendim ve kendimi geliştirdim.’’ dedi. Elemenler, üniversite eğitimi esnasında cami yönetiminde inşaat sorumlusu olarak çalışmalara dahil olduğunu da belirtirken, “Öğrendiklerim ile böyle hayırlı işlere katkı sağladığımda, cami yapımında faydalı olduğumda çok mutlu oluyorum.’’ dedi.

“önyargıların olmaması gerektiğini Nursen hanım sayesinde gördük”

Almanya’nın Idstein kentinde çalışan Elemenler’in işverenleri olan Schrade ailesinin fertleri de Elemenler hakkında olumlu sözler kullanırken, ‘Önyargıları yıkmanın önemi iletişime geçerek öğreniliyor ve biz bu önyargıların olmaması gerektiğini Nursen hanım sayesinde gördük.” diye konuştu. Elemenlerin, başörtülü bir mühendis fakat tam aradıkları özelliklere sahip olduğunu ekleyen aile fertleri, “Bizim için belirleyici olan nasıl göründüğü değildi. Önemli olan işini yapabilmesi ve ekibimize uyum sağlaması idi. Kendisi her gün çok olumlu ve keyifli işe başlıyor. Her sabah güler yüzlü biri ile çalışınca, herkes işini severek yapıyor. Kesinlikle çok iyi bir iş arkadaşı.’’ diye konuştu.

Elemenler, gençlere ise meslek seçimlerinde cesaretli olmayı, hedeflerini yüksek tutmayı, her zaman şükretmeyi ve asla ümitlerini kaybetmemelerini tavsiye etti.(fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş