Gündem

Mescid-i Harâm Tam Kapasiteyle İbadete Açılıyor

Yaklaşık 8 ay önce Kovid-19 salgını nedeniyle askıya alınan umre ziyaretlerine izin verildi. Mescid-i Harâm'ın tam kapasiteyle ibadete açılacağı duyuruldu.
02 Kasım 2020
Mescid-i Haram @Twitter

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaklaşık 8 ay önce askıya alınan umre ziyaretlerine izin verilmesinin ardından yurt dışından ilk umre kafilesinin ülkeye ulaştığını duyurdu.

3 GÜN KARANTİNADA TUTULACAKLAR

Suudi Arabistan haber ajansının (SPA) haberine göre, Endonezya ve Pakistan’dan gelen ilk umre kafilesini taşıyan uçaklar Cidde kentindeki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’na indi. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı da Kovid-19 önlemleri kapsamında yurt dışından gelen umrecilerin 3 gün karantinada tutulacaklarını ve ardından umre ibadetlerini yapacaklarını belirtti.

PANDEMİDEN DOLAYI MESCİD-İ HARÂM GÜNLÜK 6 BİN KİŞİ AĞIRLIYORDU

Suudi Arabistan makamları mart ayı başlarında Kovid-19 nedeniyle umre ziyaretlerini askıya almış, 4 Ekim’de de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yeniden başlatmıştı. İçişleri Bakanlığı kaynakları, 23 Eylül’de yaptıkları açıklamada, ülke içinden umre yapmak isteyenler için 4 Ekim’den itibaren Mekke’de, Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Harâm’ın yüzde 30’luk kapasiteyle (günlük 6 bin kişi için) açılacağını, 18 Ekim’den itibaren ise Mescid-i Harâm ile Mescid-i Nebevi’deki Ravza-i Şerîf’in yüzde 75 kapasiteyle ülke içinden ziyaretçileri kabul edeceğini aktarmıştı.

TAM KAPASİTEYLE İBADETE AÇILIYOR

Kasım ayının başından itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edilmeye başlanacağını belirten kaynaklar, bu aşamada Mescid-i Harâm ve Mescid-i Nebevi’nin Kovid-19 önlemleri alınarak tam kapasiteyle ibadete açılacağını ifade etmişti.

Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl hac ibadeti sadece Suudi Arabistan’da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş