BAŞÖRTÜSÜ
Dünya

New York Polisi Müslüman Kadınlara “Başörtünü Çıkar” Diyemeyecek

Karakolda başörtüleri çıkarılarak fotoğrafı çekilen iki Müslüman kadın, New York polisini dava etti. Manhattan Yüksek Mahkemesi, kadınları haklı buldu ve New York polisinden bundan böyle dindarların hassasiyetini gözetme sözü aldı.
11 Kasım 2020
Jamilla Clark (solda) ve Arwa Aziz (sağda) başörtülerinin çıkarılmasını utanç verici muamele olarak değerlendirerek mahkemeye başvurdu. (@New York Times)

Amerika Birleşik devletlerinin New Yok kenti polis teşkilatı (NYPD), yüzleri açık olduğu sürece, tutuklu ya da göz altında oldukları sırasada  Müslüman kadınların fotoğraflarını çekmek için başörtülerini çıkarmalarını istemeyecek.

New York Times gazetesinin haberine göre, Jamilla Clark ve Arwa Aziz adlı iki Müslüman kadın, tutuklandıktan sonra fotoğrafları çekilirken başörtülerinin çıkarılması üzerine mahkemeye başvurdu. Her iki Müslüman kadın da bu muameleyi utanç verici bulduklarını söyledi.

Manhattan Yüksek Mahkemesi, Jamilla Clark ve Arwa Aziz’i haklı buldu ve New York polisinin bu uygulamadan vaz geçmesini istedi. Mahkemeyi kaybedeceğini anlayan New York polisi bundan sonra dinî sebeplerle başörtüsü kullananların fotoğraflarını çekerken açma mecburiyetinden vaz geçtiğini bildirdi. Mahkemede varılan uzlaşı, Müslümanların yanı sıra Yahudileri ve Sihleri de kapsayacak.

Davada Müslüman kadınları temsil eden avukat Albert Fox Cahn, “Böyle bir uygulamanın New York’ta uzun yıllardır yaşanması ve şehrimizin dinî katılım değerlerine ihanet etmesi dehşet vericiydi. Artık New Yorkluların bu ayrımcı politikaya maruz kaldığını görmeyeceğiz.” diye konuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş