Toplum

Ezan Uygulamasındaki 98 Milyon Müslüman’ın Yer Bilgisi Amerikan İstihbaratına Verildi

Muslim Pro ezan uygulamasının, kullanıcılarının bilgilerini X-Mode şirketine sattığı bu şirketin de satın aldığı bilgileri Amerikan askeri istihbaratına verdiği bildirildi.
17 Kasım 2020

Müslümanlar arasında yaygın olarak kullanılan bir ezan uygulamasından elde edilen konum bilgilerinin Amerikan istihbaratına satıldığı bildirildi. Vice.com internet haber portalının araştırmasına göre Muslim Pro isimli ezan uygulamasının, kullanıcılardan elde ettiği bilgileri kısaca X-Mode diye bilinen (https://xmode.io/) konum belirleme şirketine sattığı ortaya çıktı.

X-Mode şirketi de elde ettiği bilgileri Amerikan askeri istihbaratına sattı. Muslim Pro tarafından verilen bilgilere göre uygulamayı tüm dünyada yaklaşık 100 milyon kişi kullanıyor.

Konum bilgilerine göre namaz vakitlerinde ezan okuyan uygulamada ayrıca Kur’ân-ı Kerîm de bulunuyor. Uygulama, namaz vakitlerini bildirmek için uygulamayı kullanan kişinin bulunduğu yerin konumunu tespit ediyor. Kullanıcıların konum bilgileri bu uygulamayı kullanan kişilerin nerede ne zamanda bulunduğunu gösteriyor.

Haberi yapan ınternet sayfası, Amerikan askeri istihbaratının terörle mücadele amaçlı olarak bu bilgileri satın aldığını bildirirken, daha pek çok uygulamanın da X-Mode gibi konum belirleme şirketlerine kullanıcıların konum bilgilerini sattığını yazdı.

MUSLIM PRO’DAN AÇIKLAMA

Muslim Pro isimli uygulamaya ait Twitter hesabından yapılan açıklamada, medyada yer alan haberlerin “yanlış” ve “asılsız” olduğu savunularak, uygulamanın gelişimi ve daha iyi kullanımı için verilerin “anonim” halde ilgili teknoloji şirketleriyle paylaşıldığı kaydedildi. Açıklamada, X-Mode firması da dahil veri şirketleri ile ilişkilerin kesildiği de duyurularak, “Haberlerin oluşturduğu endişe nedeniyle kullanıcılarımızdan özür dileriz.” ifadesi paylaşıldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş