DÜNYA
Gündem

Dünya Genelinde Azınlıklara Ve Dindarlara Yönelik Nefret Suçları Arttı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na bağlı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (ODIHR), nefret suçlarına dair 2019 yılı raporunu sundu. Verilere göre dünyada azınlıklara ve dindarlara yönelik nefret suçları arttı.  
19 Kasım 2020

Dünya genelinde hizmet sunan 148 farklı sivil toplum kuruluşunun verilerine dayanılarak hazırlanan raporda, bir yıl içerisinde AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) üyesi 45 ülkede 7 bin nefret suçu kayıtlara geçti. ODIHR’in raporunda nefret suçlarına ilişkin farkındalığın artırılması gerektiğine dikkat çekildi. Yapılan araştırmada yaklaşık 4 bin 600 nefret suçu mağdurunun yanı sıra, saikle işlenen birçok suçun olduğu fakat çoğunluğunun kayıtlara yansımadığı ifade edildi. Raporda bu suçların geniş ancak kapsamlı izlenmesi ve kayıtlara geçmesi halinde, sorunun gerçek boyutuyla ortaya çıkacağı açıklandı.

MÜSLÜMANLARA YÖNELİK 511 NEFRET SUÇU

Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin (ODIHR) raporunda Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı kategorisinde kayıtlara geçen 3 bin 33 vaka bulunuyor. Bunlardan bin 704’ü antisemit, 101 antizigan saikle işlenen suçlar olarak belirtiliyor.  Hristiyanlara ve kiliselere yönelik 577 nefret suçu kaydedilirken, Müslümanlara yönelik 511 nefret suçu işlendiği açıklandı.

DİNDARLARA YÖNELİK HOŞGÖRÜSÜZLÜK VE AYRIMCILIK ARTIYOR

ODIHR’in raporunu değerlendiren Avrupa’daki Hristiyanlara Yönelik Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılık Gözlemevi (OIDAC) Başkanı Madeleine Enzlberger, artan hoşgörüsüzlüğe dikkat çekti. Enzlberger, “Dünyada genel olarak dindarlara yönelik artan bir hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık eğilimi gözlemleniyor.” dedi. Nefret suçlarıyla mücadelede kalıcı bir bilinç oluşturmanın hayati öneme haiz olduğunu ifade eden Enzlberger, düzenli izleme ve raporlamanın hem üye ülkelerde sivil toplumun nefret suçlarına ilişkin hassasiyetinin arttırılmasına hem de hükûmetlerin bu suçlara karşı verdikleri tepkilerin uluslar arası kamuoyu nezdinde denetlenebilmesine hizmet edeceğini sözlerine ekledi. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş