ALMANYA
Gündem

ZMD’den ATİB ile İlgili Yasak Önergesine Tepki: “Endişeyle İzliyoruz”

Almanya Müslümanları Koordinasyon Merkezi, ATİB’in Federal Mecliste  “Ülkücü Hareketi” ve “Bozkurtlar” ile ilişkili yasak önergesinde yer almasını endişeyle izlediklerini belirtti.
20 Kasım 2020

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD), Federal Mecliste Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) hakkında yapılan tartışmayı ve ATİB’in “Ülkücü Hareket” ve “Bozkurtlar” ile ilişkili yasak önergesinde yer almasını endişeyle izlediğini belirtti. ZMD yaptığı yazılı açıklamada “Özellikle AfD ve Sol Parti fraksiyonlarının sunduğu yasak önergesinde ATİB, “bozkurtlar” etiketiyle uygunsuz ve mesnetsiz bir çağrışım zincirine sokuldu.” ifadelerini kullandı.

“Peşin suçlamalar, din özgürlüğü aleyhine kapı aralar.”

ZMD, ATİB’in kendi inisiyatifiyle akademik ve bağımsız şekilde denetleme mercilerine başvurmuş, arşivlerini açmış olduğunu belirtirken, “ATİB, ithamlar dayanaksız olmasına rağmen adil bir tartışmaya açık.” diye kaydetti. Kurumun camileri ve üyeleri için de masumiyet karinesinin geçerli olduğunu belirten ZMD, “Peşin hüküm ve suçlamalar, toplumsal barış ve din özgürlüğü aleyhine kapı aralar.” diye kaydetti.

“hiçbir insan, ırkçılık, nefret ve ayrımcılığa maruz kalmamalı”

ZMD, yaptığı açıklamada ayrıca ATİB’e yönelik “ırkçılık” suçlamasına da değinildi. Buna göre, kendilerinin de ATİB derneğinin de hem Müslüman olarak inançlarından hareketle, hem de vatandaş olarak hiçbir insanın ırkçılık, nefret ve ayrımcılığa maruz kalmaması gerektiğini savunduklarını belirtti. “Bu duruş ve tutum özellikle her camimizde geçerli.” ifadelerini kullandı.

“Önerge, İslam Düşmanlığına Hız Kazandırır”

ATİB’in de içinde yer aldığı yasak önergesinin, İslam düşmanlığına hız kazandıracağının ifade edildiği açıklamada ayrıca “Aşırıcıların saldırılarından sonra Müslümanları ve camileri genel şüphe altında değerlendirmek yanlış. Her türlü aşırıcılıkla mücadelede siyasi aksiyonizm ya da sembol politikalarına değil; somut, önleyici adımlara ve somut suç durumlarında ceza takibatına ihtiyaç duyulmaktadır.” diye kaydedildi.

ATİB: “Bu yakıştırmaları kabul etmiyoruz’

Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) Genel Başkanı Durmuş Yıldırım da yaptığı açıklamada, kararla ilgili üzüntü duydukların belirtirken, “Bizler kesinlikle bu aşırı sağcı nasyonalist yakıştırmaları kabul etmiyoruz. Bunların tamamı ithamdan ibaret, biz böyle bir kuruluş değiliz.” diye kaydetti. ATİB’in Almanya dernek yasaları çerçevesinde kurulmuş ve şu ana kadar hiçbir şiddete bulaşmamış, tamamen dini ve kültürel hizmet veren toplum yararına hizmet eden bir kuruluş olduğunun belirtildiği açıklamada, “Defaten böyle bir kurum olduğumuzu daha önce de ifade ettik. Önümüzdeki günlerde daha kapsamlı açıklama yapacağız. Almanya yasalarının imkân verdiği ölçüde hukuki haklarımızın takipçisi olacağız.” diye kaydedildi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş