ALMANYA
Gündem

Almanya’da İki Camiye İslam ve Müslümanlara Yönelik Hakaret İçerikli Mektup Gönderildi

Almanya'da Lörrach DİTİB Merkez Camii’ne İslam ve Müslümanlara yönelik hakaret içerikli mektup gönderildi.
27 Kasım 2020
Lörrach DİTİB Merkez Camii
Lörrach DİTİB Merkez Camii

Almanya’da Baden-Württemberg eyaleti Lörrach kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camii’ne hakaret içerikli mektup gönderildi. Lörrach DİTİB Merkez Camii’ne gönderilen mektupta, Fransız Charlie Hebdo dergisinin kapak fotoğrafı ile İslama ve Müslümanlara yönelik hakaret içeren ifadeler yer aldı.

Cami Başkanı: “bizleri derinden üzmüştür”

Lörrach DİTİB Merkez Camii Başkanı Basri Belgen’in verdiği bilgiye göre, 26.11.2020 tarihinde camilerine posta yoluyla mektup gönderildiği, kendisinin posta kutusunu aynı gün 19.00 sularında açtığını, mühürlü bir zarf içerisinde İslama ve Peygamberimize çirkin sözleri ihtiva eden hakarek içerikli mektubu yerel yetkililerle paylaştığını söyledi. Bergen, “1987 yılında kurulan derneğimiz, kurulduğu günden bugüne kadar komşularımızla iyi ilişkiler içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. İlk kez çirkin içerikli mektup gönderilmesi de bizleri derinden üzmüştür” dedi.

ATİB’e Ait Caminin Duvarına “İntikam” Yazısı Yazıldı

Öte yandan Avrupa Türk İslam Birliği’ne (ATİB) bağlı Kornwestheim Merkez Camii’ne de saldırı düzenlenirken, caminin dış duvarına “İntikam” yazısı yazıldı. Kimliği belirlenemeyen saldırganların, 26 Kasım’ı 27 Kasım’ı bağlayan gece yaşanan olay sonrası kaçtıkları belirtildi. Saldırı, sabah saatlerinde camiye gelen görevlilerin farkettiği belirtildi. Kornwestheim Merkez Camii Dernek Başkan Yardımcısı Osman Altın, durumu hemen polise bildirdiklerini söyledi.

Almanya’da 2018’den bu yana bir çok kişi ve kuruma 100’ü aşkın ırkçı tehdit mektubu gönderildiği belirtildi.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş