Aile

Uzaktan Eğitim Döneminde Ailelere 9 Altın Öneri

Kovid-19 pandemisi nedeniyle çocuklar gerek okul, gerekse camilerdeki derslerinde dönem dönem uzaktan eğitime geçiyor. Bu dönemi daha kolay geçirmeyi sağlayacak ipuçları için konunun uzmanına kulak verdik.
27 Kasım 2020

Çocuk-ergen psikiyatrı  Prof. Dr. Mücahit Öztürk, ebeveynlerin uzaktan eğitim döneminde çocuklarına teknoloji kullanımı konusunda iyi bir model olmaları, stres durumları ile nasıl başa çıkacağını öğretmeye çalışmaları önerisinde bulundu. Türkiye Yeşilay Genel Başkanı da olan Prof. Öztürk, dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin  uluslararası kamuoyunda eğitim sistemine bakışı da etkilediğini, alınan tedbirlerden en çok etkilenen alanların başında eğitimin geldiğini belirtti. Okulların yüz yüze eğitim faaliyetlerinin online platformlar üzerinden  gerçekleştirilmeye başlanmasının çocukları, gençleri ve aileleri daha önce hiç karşılaşmadıkları bir durumda bıraktığını ifade eden Prof. Dr. Öztürk’ün değerlendirmesini derledik:

Dikkat: Aşırı teknoloji kullanımı bağımlılık yapabilir

Uzaktan eğitimin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla beraber bilgisayar, televizyon, cep telefonu ve tablet gibi teknolojik cihazların başında geçirilen süre olağan dışı seviyede arttı. Bu artış eğitim faaliyetlerinin aksamaması adına sevindirici olsa da belli yönleriyle de üzerine düşünülmesi gereken bir konu olma özelliği taşıyor. Aşırı teknoloji kullanımının, çocuk ve ergenlerin sosyal gelişiminin olumsuz etkilenmesi, aile içi bağların zayıflaması ve kişinin yalnızlaşması gibi birçok riski barındırdığını biliyoruz. Bu risklerin ilerleyen süreçlerde teknoloji bağımlılığı vakalarında artışa neden olması da muhtemel. Teknoloji kullanımına dair benimsenebilecek belli ilkeler, birey ve toplum sağlığını tehdit eden risklerden korunma adına kritik önem taşıyor.

Aileler ve çocuklar kaygıyla birlikte mücadele etmeli

Tüm yapılacak aktivitelerden önce iyi bir model olmak önleyici faktörlerin başında gelir. Ailelerin ekran kullanım alışkanlıklarının, çocuğun kullanım alışkanlıklarını etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu konu sadece akıllı telefon, bilgisayar gibi aletler olarak değerlendirilmemeli. Ailenin sahip olduğu her tür bağımlı davranış örüntüsü –şekil değiştirse de- çocuklar tarafından kopyalanır.

Aileler ve çocuklar bu dönemde birçok alışkanlığını ve yaşam stilini değiştirmek durumunda kaldı. Bu değişimler riskli davranışlarla beraber kaygı ve stres düzeylerinin de artmasına neden oldu. Bu kaygılarla baş etme noktasında teknoloji ile gereğinden fazla zaman geçirildi. bu durumda aile fertleri öncelikle yaşadıkları kaygılar konusunda hep beraber konuşmalı ve kaygı ile mücadele için grup oyunları, spor gibi yöntemlere yönelmelidir.

Uzaktan eğitimde de düzeni korumak önemli

Uzaktan eğitim sürecinde, ev ve okul kavramlarının çocukların zihnindeki ayrımının kaybolabilir. Bu nedenle bu süreçte düzeni korumak önemlidir. Bu dönemde mevcut rutini mümkün olduğunca korumaya çalışmak iyi bir başlangıç olabilir. Hafta içi ve hafta sonu ayrımına varılması, uyku saatlerinin organize edilmesi, yemek saatlerinin değişikliğe uğramaması gibi adımlar ile mevcut düzenin korunması sağlanabilir. Ayrıca uzaktan eğitim süreci esnasında mümkün olduğunca sessiz ve dersi dinlemelerini kolaylaştıracak bir fiziksel ortam oluşturmak da önemlidir.

Çocukların dikkatlerini dağıtacak ögeleri mümkün olduğunca azaltın, uzaktan eğitim için kullanılan teknolojik alet dışında herhangi başka bir teknolojik aletin dikkat dağıtmasını önlemeye çalışın. Okulun, çocuklar için yalnızca bir öğrenim mekânından çok daha fazlası olduğunu unutmayın. Çocukların arkadaşlarıyla çevrimiçi etkileşimde bulunmalarına izin vermek, sosyal olarak mesafeli olmanın etkilerini hafifletebilir. Öğrencilerin birbirleriyle iletişimini artırmak için sosyal etkileşimleri rutine dahil etmek, çocukların bağlantıda kalmasına yardımcı olacak ve kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlayacaktır.

Siber zorbalığa dikkat

Çevrimiçi erişimin artması, çocukların güvenliği, korunması ve mahremiyeti için yüksek riskler taşıyabilmektedir. Bundan dolayı internet kullanımı hakkında çocuklarınızla konuşun ve internetin nasıl, ne zaman ve nerede kullanılabileceğine dair kurallar oluşturun.

Çocuğunuzla birlikte onun yaşına uygun uygulamalar, oyunlar ve farklı çevrimiçi aktiviteler belirleyin. Siber zorbalık veya çevrimiçi uygunsuz içeriklere karşı duyarlı olun.

Bu süreçte çocukların, rutinlerini mümkün olduğunca normale en yakın şekilde sürdürmeleri de çok  önemlidir. Okulda karşılaşacaklarına benzer teneffüs vakitleri ayarlamak, onların rutin programlarına bağlı kalmalarına yardımcı olabilir. Öğle yemeği vaktinde çocuğun ayağa kalkıp hareket etmesi, biraz temiz hava alması, yürüyüşe çıkması, bisiklete binmesi ya da ders arasında bütün gün hareketsiz kalmamaları için mutfakta sağlıklı atıştırmalık yemesi, isterse kısa bir oyun, dans gibi aktivitelerle bir mola vermesi motivasyonunu artırmada etkili olabilir. Derslere ara verildiği sırada gözlerini dinlendirmelerini önerebilirsiniz. Televizyon izlemek gibi aktivitelerden kaçınması zihnin yeniden öğrenmeye hazırlanmasını da sağlar.

Ailelere 9 öneri

Prof. Dr. Öztürk’ün uzaktan eğitim döneminde ailelere şu 9 önerisi :

  • Çocuklarınıza teknoloji kullanımı konusunda iyi bir model olun.
  • Çocuklara stres durumları ile nasıl başa çıkacağını öğretmeye çalışın.
  • Çocuklarınızın bu süreci tatil olarak görmediğinden emin olun.
  • Çocuklarınızın ders dışı teknoloji kullanım alışkanlıklarından haberdar olun.
  • Çalışma ortamını düzenleyin.
  • Çocuğunuzun uzaktan eğitim dönemine uyumunu takip etmeye özen gösterin.
  • Çocuğunuzun öğretmenleri ve diğer veliler ile iletişimde kalın.
  • Akranlar arası iletişimi artırın.
  • Mola vermesini ve fiziksel aktiviteyi teşvik edin.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş